Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Aralık olmasaydı dolar 1.92 olurdu

Operasyonun ekonomiye faturasını çıkaran Başçı, "Yapılmasaydı dolarda 1.92 tahmini tutardı" dedi

Giriş Tarihi: 14.2.2014
MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, Meclis'te 17 Aralık operasyonunun faturasını çıkardı. Başkan Başçı "Operasyon olmasaydı dolar 1.92 olurdu" mesajını verdi. 17 Aralık'ta yaşananların hesapları altüst ettiğini vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şu mesajları verdi:
İTİBARIMIZ ZEDELENİYOR: Bakanların eleştirileri yurtiçinde bağımsızlığımızı zedeleyen bir algı yaratmıyor. Ancak, yurtdışında Merkez Bankası'nın güvenirliliğini olumsuz etkiliyor. Bundan rahatsızız.
1.92 TAHMİNİ: Dolarda 1.92 tahmini yaptığımız günkü koşullar hesaplarımızı doğruluyordu. Bundan pişmanlık duymadım. Ancak 17 Aralık operasyonu hesaplarımıza alt üst etti. İpin ucu kaçtı, ekonomi olumsuz etkilendi. Önümüzü göremiyoruz. Olumsuz algı vatandaşın kafasına yerleşti.
NET HATA NOKSANINDA 3.8 MİLYAR: Net hata noksanı kaleminde 3.8 milyar lira bulunuyor. Bunun bir kısmı varlık barışı bir kısmı da yurtdışındaki hesaplardan geliyor.
BÜYÜME TAHMİNİNDE BULUNAMIYORUM: Herhangi bir öngörüde bulunamıyorum ancak mayısta bir tahmin yapabilirim. Faiz artışı, sabit faizle kredi alanların maliyetlerini etkilemedi.
CARİ AÇIK İYİLEŞECEK: Cari işlemler açığında 2014'te kayda değer bir iyileşme gözlenecek. Merkez Bankası enflasyonu 2015'te yüzde 5'e indirmek için elindeki bütün araçları etkin bir şekilde kullanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık olmasaydı dolar 1.92 olurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN