Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ı sıcak hava uçurdu

Giriş Tarihi: 15.2.2014

20 dereceyi bulan sıcaklıklar tatilcileri Kıbrıs ve Akdeniz sahillerine uçurdu. Kıbrıs rezervasyonları yüzde 30 arttı. 'Çöl yazı' senaryoları ise tatilcileri yaylalara yöneltti

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, Güney'e olan ilgiyi artırdı. Şubat ayında termometrenin 20 dereceyi göstermesi erken tatil psikolojisi yarattı. Şimdiden Akdeniz'e yönelen tatilciler Kıbrıs rezervasyonlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artırdı. Kış havasına bakıp 'çöl yazı' senaryosu yapanlar ise yaylalarda serinlemeyi planlıyor. Tur şirketleri bu yıl yayla turizminin yüzde 100 artmasını bekliyor.

DURGUN ŞUBAT CANLANDI
Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, "Şubat turizm açısından durgun sezona denk gelmesine rağmen sıcaklıklar nedeniyle ciddi bir hareketlilik var. Özellikle Kıbrıs satışlarımızda yüzde 40 artış gözlemliyoruz. İnsanlar iki günlük hafta sonu için bile Kıbrıs'a gidiyor" dedi. Sıcakların normal seyrinin üzerinde gitmesi halinde yaz mevsiminde insanların yaylalara yöneleceğini ifade eden Erkan, Karadeniz'e olan ilginin de artacağı görüşünde. Erkan, taksit sınırlamasının sektöre yüzde 5 ila 10 arasında etkide bulunduğunu vurguladı.

YAZIN DA GÖZDESİ OLACAK
Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, Kıbrıs'a olan ilgiden memnun. Kaya, "Akdeniz'deki otellerimizde yaz için yüksek talepler alıyoruz. Buralar dolduğunda tatilciler ilk etapta Kıbrıs'a yönelecek. Kıbrıs yurtdışında TL ile tatil yapma olanağı tanıyan tek yer. Kurun da etkisiyle Kıbrıs, bu yazın gözdesi" dedi.

HAFTA SONU % 100 DOLULUK
Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, Kıbrıs'ın destinasyon olarak tercih edilen ülkelerin başında geldiğini söyledi. Arar, "4-5 sene önce Kıbrıs bu tercih edilmiyordu. Şimdi havalar biraz ısındığında Kıbrıs akla geliyor. Şubatta doluluk oranları yüzde 90'ları buldu. Hafta sonunda bu oran yüzde 100" dedi. Merit Royal Premium otelinin inşaatını da hızlandırdıklarını vurgulayan Arar, açılışı mayıs ayına yetiştireceklerini söyledi.

TATİL PSİKOLOJİSİ OLUŞTURDU
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal da sıcak havaların insanlarda erken tatil psikolojisi oluşturduğunu belirtti. Çilsal, "Sıcak havalar erken rezervasyona olan ilgiyi yüzde 20 artırdı. Tatilciler şimdiden yaz havasına girdi" dedi. Satışların geçen seneye oranla daha iyi gittiğini vurgulayan Çilsal, taksit sınırlamasının sektörü çok etkilemediğini kaydetti. Çilsal, "İlk tepki yüzde 40 düşüş oldu ama sonra yüzde 5'lere geriledi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ı sıcak hava uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN