Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların senfonisi Anadolu'yu ihya etti

Doğuş Holding'in çocuk müzisyenleri desteklemek için kurduğu senfoni orkestrası, Anadolu'da harikalar yaratıyor. DÇSO'nun ünü sınırları aştı

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Antep Şehit Kamil Kültür Merkezi'nin ışıl ışıl salonundan içeri girdiğimizde, bir senfoni konserine böylesi ilgiyle karşılayacağımızı beklemiyorduk. Antepliler belki de orkestranın adındaki çocuk kelimesinden de etkilenerek ailecek fuayeyi doldurmuştu. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın (DÇSO) 2014 Anadolu turnesinin ikinci durağı olan Gaziantep'te izleyiciler en az 90 müzisyen kadar heyecanlıydı. Ancak Fransa'dan Kolombiya'ya kadar birçok ülkeden eseri repertuarına alan orkestra, Köçekçe'yi senfoni uyarlamasıyla icra etmeye başlayınca tüm salon ayağa kalktı. Zaten Doğuş'un da orkestrayı Anadolu'ya götürürken hedefi buydu. Klasik müziğe ilgiyi artırmak. Türkiye'nin her yerinden özel sınavla seçilen yaşları 11 ila 18 arasındaki 90 yetenek, dünyaca ünlü Rengim Öktem'le çalışma şansına sahip. Bu, her konservatuar öğrencisine nasip olan bir şey değil.

8 YILLIK MACERA

2006'dan bu yana 600'e yakın çocuğu bir araya getiren DÇSO, 53 konserle tam 45 bin kişiye ulaşmış. Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Deniz Bayel, müziğe gönül vermiş bu çocukların orkestraya seçildikten sonra hayatlarının değiştiğini söylüyor. Bayel, "Rengim Öktem'le günde 10 saat prova yaparak sınırları zorluyorlar. İçlerinde dünya çapında müzisyenler yetişiyor" diyor.

ÜNLÜ İSİMLERLE SAHNE DENEYİMİ
DOĞUŞ, orkestradaki çocuklara Türkiye ve dünyadan ünlü isimlerle sahneye çıkma fırsatı da veriyor. Deniz Bayel, Fazıl Say'dan ünlü Flamenko gitaristi Jose Maria Gallardo'ya, Antonio Marquez Dans Kumpanyası'na kadar DÇSO'nun birçok duayenle aynı sahneyi paylaştığını söylüyor. Uluslararası ödüle sahip proje, kızlara sunduğu fırsatlarla da dikkat çekiyor.

İNGİLTERE KRALİÇESİNE KONSER
DÇSO'nun ünü önce Türkiye'deki konservatuarlara ulaştı. Bugün bütün okullar buraya öğrenci yerleştirmek için yarışıyor. Aileler de bu başarıdan gururlu. Bayel'e bu durum diğer ailelerin de çocuklarını müziğe yöneltmeleri adına referans oluşturuyor. Başarı, orkestranın dünyaya da açılmasını sağlamış. 2008'den itibaren DÇSO Türkiye'yi uluslararası platformlarda temsil eder hale gelmiş. Aynı yıl Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in şerefine Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde sahne alan da yine bu çocuklar olmuş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların senfonisi Anadolu'yu ihya etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN