Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliye'de paralel kulak skandalı

Maliye Bakanlığı'nda paralel yapıya yakın bazı bürokratların 17 Aralık operasyonundan önce polisle birlikte birçok şirketi dinlediği ortaya çıktı. Mükelleflerin şirket sırlarını öğrenen paralel yapılanmanın bunları kendi çıkarları için kullandığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 17.2.2014 09:56
Paralel yapının Türkiye'de siyasete yön vermeye yönelik 17 Aralık tarihindeki hamlesinin öncesinde bazı üst düzey bürokratların şirketlerle ilgili pusu kurduğu ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı'nda paralel yapıya yakın bürokratların birçok şirketi paralel yapıya yakın polis memurları ile birlikte dinlemeye aldığı belirlendi. Mükelleflere yönelik yapılan telefon dinlemelerinde şirket içi görüşmelerin dinlendiği ve kaydedildiği belirlendi.

DİNLEME YAPMA YETKİLERİ YOK

Vergi Usul Kanunu'nda Maliye Bakanlığı bürokratlarının ancak hakim kararı ile mükellefler üzerinde inceleme ve araştırma yetkisi olduğu, dinleme yapılmasının suç olduğunu belirten bakanlık yetkilileri, 'Mükelleflerin şirket içi görüşmeleri dahi, mükellefe 'hakkında ihbar mektubu var' şeklinde duyurularak, soruşturma yapıldığı tespit edildi. Ancak, ortada bir ihbar mektubu olmadığı, aksine polisle birlikte mükelleflerin ilgili birim sorumlularının dinlenmesi ile şirket içi bilgilere ulaşıldığı tespit edildi' denildi.

Amirlerini dinlediler

Ortaya atılan bir diğer iddia ise yine polis dinlemeleri arasına Maliye Bakanlığı bürokratlarının kendi amirlerini ekledikleri dile getirildi. Bakanlık bürokratları ise mükellefle yapılan görüşmelerin çok olağan olduğunu, bu tür konuşmalarda geçen ifadelerle mükellefin bakanlığa ve ilgili dairesine yapması gereken mükellefiyetini hızlandırmayı içerdiğini belirttiler.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye'de paralel kulak skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN