Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçe ocakta fazla verdi

Şimşek, vergi gelirlerindeki artışın sadece birkaç kalemden değil, bütün kalemlerdeki artıştan kaynaklandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Bu yıl ocak ayında merkezi yönetim bütçesi 1.9 milyar lira fazla verirken, aynı dönemde faiz dışı fazla (FDF) ise 6.9 milyar lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl ocak ayında bütçe özelleştirme gelirlerinin etkisiyle 5.9 milyar TL fazla vermiş, FDF 11.2 milyar TL olmuştu. Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ocakta bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 artarak 37.9 milyar lira, giderler ise yüzde 16.4 artarak 36 milyar lira oldu. Ocakta vergi gelirlerinde ise yüzde 15'lik bir artış oldu ve tahsilat 32.7 milyar olarak gerçekleşti. Aynı ayda faiz hariç bütçe giderleri yüzde 20.5 artarak 31 milyar liraya çıktı.

HEDEFLER TUTACAK


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk çeyrekteki yavaşlamanın vergi gelirlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi. "Gelir tahminlerini oldukça ihtiyatlı yapmıştık, harcamalarda bu yıl kontrollü gideceğiz" diyen Şimşek, yıl sonu için öngörülen 33.3 milyar liralık bütçe açığı hedefinin tutacağına inancının tam olduğunu kaydetti. Şimşek, yaptığı açıklamada, bütçe fazlasının geçen yıl ocak ayındaki 5.9 milyar liralık fazlaya göre düşük olduğunu bunun da 2013'te bütçeye aktarılan 4.2 milyar liralık özelleştirme gelirinden kaynaklandığını belirtti. Şimşek, bütçe gelirlerinin yıllık bazda yüzde 2.8 arttığına dikkati çekerek, vergi gelirlerinin de yıllık bazda yüzde 15 artmasının sevindirici olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçe ocakta fazla verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN