Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YTÜ Teknopark'ının "Kuluçka Merkezi" açıldı

Giriş Tarihi: 21.2.2014 14:40 Güncelleme Tarihi: 21.2.2014 14:48

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, "Teknopark ve bünyesindeki Kuluçka Merkezi, üniversitemizde ve ülkemizde Ar-Ge ve girişimcilik kültürünün güçlenmesi için önemli bir rol oynayacaktır" dedi.

YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi'nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. İleri teknoloji odaklı Ar-Ge ve inovasyon fikrini, işe dönüştürmesi için teşvik edilen YTÜ Teknopark AŞ'nin 36 kuluçka firmasında, 80'e yakın geleceğe yön verecek bilim insanları destekleniyor.

Geleceğin Bill Gates, Steve Jobs'larını yetiştirmeyi hedefleyen YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi'nde, tıp, savunma, ulaşım, mekatronik, bilgisayar, elektronik gibi farklı alanlarda ileri teknoloji ürünleri geliştiriliyor.

Açılışına YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, YTÜ Teknopark Genel Müdürü Dr. Mahmut Karaman, YTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü ve Teknopark Eğitim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hakan Karataş, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Mesut Güner, Kuluçka Merkezi'ndeki 36 kuluçka firması yetkilileri ile Teknopark'ta faaliyet gösteren Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder'in katıldığı törende Yüksek, şunları kaydetti:

"YTÜ, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında ileri teknolojiye dayanan girişimciliğin öneminin farkındadır. Teknopark ve bünyesindeki Kuluçka Merkezi, üniversitemizde ve ülkemizde Ar-Ge ve girişimcilik kültürünün güçlenmesi için önemli bir rol oynayacaktır. Kuluçka merkezimizdeki firmaların hemen hepsi akademisyen ve yeni mezun öğrencilerden oluşmaktadır. Şu an, Teknoparkta mevcut olan 180 civarında ileri teknoloji firmasında 2 bin 500'ün üzerinde Ar-Ge elaman ve 200 civarında akademisyen, 300'den fazla Ar-Ge projelerinde görev almıştır. YTÜ'nün yanı sıra, diğer üniversitelerimizden de akademisyen ve öğrencilere kuluçka merkezimizde yer verdik. Öğrencilerimizin girişimciliği ve çalıştıkları projeler, bizleri heyecanlandırıyor ve yaptığımız işlerde bize güç veriyor. YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi'ndeki firmalarımızın, Türkiye'nin dünyada çığır açacak projelerine imza atacak kabiliyette olduğunu biliyoruz.

Ülkemizde, şuan yazılım sektörünün büyüklüğü, 2 milyar dolar civarındadır. Oysa, ülke olarak yazılım sektöründe, 15- 20 milyar dolara ulaşabilecek potansiyele sahibiz. Günümüz itibariyle Devletimiz, Ar-Ge'ye gelişmiş ülkeler düzeyinde pay ayırmaktadır. Şirketlerimizin de global pazarlarda daha etkin olabilmeleri için Ar-Ge ve inovasyona gerekli payı ayırmaları önemlidir. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ı olarak, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sitesi'nde bir binada da ağustos ayından itibaren faaliyet göstereceğiz ve Teknopark'taki firma sayımız 300'e, firmalarımızda çalışan ar-ge mühendislerimizin 5 bine ulaşmasını hedefliyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YTÜ Teknopark'ının "Kuluçka Merkezi" açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN