Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adım Adım 5 milyon TL

Adım Adım oluşumu, yardımseverlik koşullarıyla bugüne kadar 5 milyon liralık bağış topladı. Sırada 1 milyon için Runtalya koşusu var

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Attığınız her adımla bir genci hayata bağlayacağınız, engelli bir vatandaşa sandalye ya da bir köye okul kazandıracağınız söylenseydi inanır mıydınız? 2008'de sivil toplum hareketine görül vermiş üst düzey yöneticilerin de aralarında yer aldığı bir grup gönüllü tarafından başlatılan Adım Adım oluşumu, dünyada bir ilke imza atarak bunu gerçekleştirdi. Sistem basit bir mantıkla çalışıyordu: Halka açık maraton koşularına katılacak, bunu çevrenize duyuracak ve bir sivil toplum kuruluşu (STK) adına bağış toplayacaksınız. Sıkı bir şekilde denetlenen sistemin en büyük takipçileri ise maratoncuların adına yarıştıkları dernek ya da vakıflar. Adım Adım oluşumunun bugün 4 bin üyesi var.

26 BİN KİŞİYE YARDIM

Yaş ortalamaları 39 olan gönüllüler arasında Sabancı Holding Sanayi Grubu CEO'su Mehmet Pekarun'dan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cem Yurtbay'a, ATOS'un CEO'su Orhan Akbulut'tan Mustafa Nevzat İlaç'ın üst düzey yöneticisi Martine Nolan'a kadar birçok üst düzey yönetici yer alıyor. Adım Adım'ın kurucu üyesi ve kaynak geliştirmeden sorumlu yöneticisi Renay Onur ise Murat Vargı Holding'in iş geliştirmeden sorumlu direktörüyken internet alanında kendi işini kuran bir yatırımcı. Adım Adım koşucularının 2008'den bu yana topladığı 4.7 milyon lirayı sekiz STK'ya bağışlayarak toplam 26 bin kişiye yardım ulaştırdıklarını belirten Renay Onur, "Bugüne kadar bin 700 koşucu maratonlara katılarak 34 bin kişiden bağış topladı. Her bir koşucu 15 kişiye yardım etti. Toplumun ilgisi arttıkça bağış miktarı da yükseliyor" diye konuştu.

RUNTALYA MARATONU 2 MART'TA
Adım Adım gönüllüleri şimdi de 2 Mart'ta Antalya'da yapılacak Uluslararası Runtalya Maratonu'na hazırlanıyor. Maratona bir hafta kala 100 koşucu adını kaydettirmiş. TOG adına katılan İbrahim Betil, şimdiden 30 bin TL'lik bağış toplamış durumda. Renay Onur, önceki yıllardaki deneyimine bakarak koşucu sayısının 2 Mart sabahı birkaç kat artacağını söylüyor. Oluşum, bu maratondan 1 milyon TL'lik bağış bekliyor. Onur, "Bizimki dünyada birden fazla amacı desteklemek için kurulmuş ilk organizasyon. Kurduğumuz modelin diğer gelişmekte olan ülkelerde de faydalı olacağını düşünüyoruz" diyor. Bağışların devam ettiğini söyleyen Onur, Runtalya Maratonu için her bir koşucunun en az 200 kişiye davet mektubu gönderdiğini, bu şekilde yardım toplandığını da sözlerine ekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adım Adım 5 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN