Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazı Kuzey Irak ucuzlatacak

Giriş Tarihi: 23.2.2014

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan gelen petrolün 610 bin varile ulaştığını belirtti. Yıldız, "Doğalgaz maliyetlerini ucuzlatmanın tek yolu Kuzey Irak" dedi

Türkiye' nin son dönemdeki en büyük enerji hamlesi olan Kuzey Irak anlaşmasında gelinen noktayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız SABAH'a anlattı. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye akan petrol miktarının dün itibarıyla 610 bin varile ulaştığını belirten Yıldız, bölgeden gelecek doğalgaza işaret ederek, "Türkiye'de gaz maliyetini istediğimiz oranda ucuzlatmanın tek yolu Kuzey Irak. Onun dışında üretmenin imkânı yok" dedi.

RESİM TAMAMLANIYOR

Kuzey Irak'la ilgili büyük resmin adım adım tamamlandığını belirten Yıldız, şöyle konuştu: "Kuzey Irak'ın toplam Irak gelirlerinin yüzde 17'sini alması, orada üretim yapılmasına mani değil. 'Yüzde 17 alıyorsa üretim yapılmasın' diye bir şey söz konusu olmaz. Bu petrol Irak'ın petrolü. Ortak bir havuz var. Kuzeyi ve güneyi herkes oraya gelir atıyor. Biz 'Kuzey gelirleri de burada olmalı' diyoruz. Konu budur. Bu havuz genişlesin mi, genişlemesin mi? Biz genişlemesini istiyoruz."

GEÇİRMESEK DAHA MI İYİ?
"
Türkiye olmazsa bu petrol Suriye'den mi, İsrail'den mi geçecek?" diyen Yıldız, şunları vurguladı: "'Biz müsaid değiliz' desek bölge için daha mı uygun? Asıl problem 'Türkiye'den geçen boru hatları yeter' dersek başlar. Biz şimdi 'Buyrun geçin ama kamu bankalarımızı kullanın' diyoruz." Türkiye'nin hamlesinin bölge istikrarına ciddi katkı sağlayacak bir yapı olduğuna değinen Yıldız, "Biz sadece petrol alıp arkasında enkaz bırakan ülke değiliz. Oranın normalleşmesini, refah seviyesinin artmasını vaat ediyoruz. Biz Irak'a sınırız. Başka AB ülkeleri ya da ABD gibi yaparak sadece petrol ve gaz konusunu değerlendiremeyiz. Irak'ın istikrarı bizim istikrarımız. Irak'ta ne kadar petrol çıkarsa havuz o kadar genişleyecek, normalleşme o kadar artacaktır. Bu çok net" diye konuştu.

İRAN'IN YARI FİYATI
Konuya yakın kaynaklar, Irak'tan gelecek petrol fiyatının Türkiye'nin en pahalı gaz tedarik ettiği İran'ın neredeyse yarısı kadar olacağını belirtiyor. 2017'de başlayacağı belirtilen gaz ihracatının 20 milyar metreküpe ulaşabileceği söyleniyor. Bunun da gaz sektörünü oldukça avantajlı hale getirebileceği belirtiliyor. Bakan Yıldız, "Petrolün gerçek sahipliği üzerine konuşuyoruz. Irak açısından baktığımızda bize verilmiş münhasır bir hak ve salahiyet değil. Orada 19 ülkeden 39 firma var. Türkiye de onlardan biri olacak" dedi.

TÜRKİYE 13 SAHADA ÇALIŞACAK
Petrol tüketiminin yüzde 92'sini ithal eden, yılda 60 milyar dolarlık fatura ödeyen Türkiye, Kuzey Irak'ta 13 blokta petrol arama üretim çalışmaları yapacak. Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki mutabakata göre yıl sonuna kadar günlük 300- 400 bin varillik petrol ülkemize akmaya başlayacak. Boru hattı ile kapasite 2 milyon varile çıkabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazı Kuzey Irak ucuzlatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN