Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'ye 'Transit' vize

Gölcüklü Yeni Ford Transit, Türkiye'ye yeni ihracat kapıları açtı. 47 yan sanayi firması ABD'de üretilecek Transit için parça ihraç edecek

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Toplam 630 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Gölcüklü Ford Transit, Türk otomotiv sanayine yeni ülkeler ekledi. Ayrıca, yan sanayii firmalarına da ABD kapısını açtı. Ford Otosan'la birlikte yan sanayi firmaları da ABD'de üretilecek Transit için parça ihraç edecek. Küresel pazarlar için üretilen yeni Transit, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin aralarında bulunduğu 23 pazara ilk kez ihraç edilmeye başlanacak. Böylece Transit'in ihraç edildiği ülke sayısı 106'ya çıkacak.

630 MİLYON DOLARA YE NİLENDİ

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türk otomotiv tarihinde bugüne kadar bir proje için gerçekleştirilen en büyük yatırımlardan birine imza atarak Transit hattını 630 milyon dolarlık yatırımla yenilediklerini söyledi. Yeni Transit ile yan sanayimize de yeni ihraç pazarları açtıklarını anlatan Yenigün, "Yeni Transit'in, ABD-Kansas City'deki fabrikasına parça ihraç edeceğiz ve bunu da Türkiye'deki 47 tedarikçimiz ile birlikte yapacağız" dedi. Pazara sunulduğu 1965'ten bugüne 7 milyondan adetten fazla satılan Ford Transit'in 7'nci nesli tanıtıldı. Van, minibüs, tek ve çift kabinli kamyonet olmak üzere 4 farklı karoser seçeneği ile sunulan Yeni Transit 55 bin 500 TL'den başlayan fiyatlarla Mart 2014'ten itibaren satışa sunulacak.

435 MİLYON DOLAR YATIRACAK
Ford Otosan, 2014'te 83 bin adet satış, 195 bin adet ihracat, 237 bin adet üretim hedefliyor. Şirket, bu yıl 435 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi öngörüyor.

MÜHENDİSLİK İHRACATI 2013'TE YÜZDE 38 ARTTI
Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 61'ini gerçekleştirdiklerini söyleyen Yenigün, şöyle devam etti: "2013'te 281 bin adet araç ürettik. 227 bin ihracat adedi ile 3.8 milyar dolarlık ihracat geliri elde ettik. Mühendislik alanında ihracat gelirimiz ise yüzde 38 artışla 73 milyon dolara çıktı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye 'Transit' vize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN