Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yumurtalık'a ikinci BOTAŞ geliyor

Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak olması yatırımcıların gözünü Yumurtalık'a çevirdi. Bölgede arazi alan Starpet, 120 milyon dolara 300 bin metreküplük petrol deposu yatırımı yapacak

Giriş Tarihi: 26.2.2014
Ortadoğu'daki petrolün Avrupa'ya dağıtılmasında kilit nokta olan Adana'nın Yumurtalık ilçesi enerji yatırımcılarının merceği altında. Çok sayıda petrol boru hattının birleştiği noktada olan, Kuzey Irak petrolünün depolandığı bu özel limanda birçok yatırımcı rafineri ve lojistik merkezi kurmak için fırsat kolluyor. Starpet markasıyla akaryakıt istasyonları işleten Mardinli Okalin ailesinin de Yumurtalık'ta depo projesi var. Starpet Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Okalin, Yumurtalık'ta 120 milyon dolarlık yatırımla 300 bin metreküp kapasiteli bir depo inşa edeceklerini söyledi. Okalin, 300 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan depoya ÇED raporu almak için bir yıl önce başvurduklarını ve martın sonunda sonuç beklediklerini belirtti. Depoyu bir yılda inşa edeceklerinin altını çizen Mahfuz Okalin, kapasitesinin BOTAŞ'ın deposunu yakalayacağını ifade etti.

BOTAŞ'A DESTEK OLACAK
Mahfuz Okalin, şu anda yüzde 80 kapasiteye ulaşan Kuzey Irak petrolünü taşıyan boru hattı yüzde 100'e çıktığında Yumurtalık'ta yeni yatırımlara ihtiyaç olacağını vurguladı. Okalin, "BOTAŞ'ın deposu bölgenin kapasitesini taşımaya yetmeyecek. Bizimki gibi yeni yatırımlar gerekiyor. Araziyi 7 yıl önce almıştık. Bir kısmını biz kullanacağız, bir kısmını da kiraya vereceğiz. Günlük kira geliri bile çok yüksek olacak, çünkü bölgede araziye büyük ihtiyaç var" dedi. Starpet'in projesi yabancı yatırımcıların da dikkatini çekmiş. Okalin, bu yatırımda biri Çinli üç yabancı şirketle ortaklık görüşmesi yaptıklarını belirtti.

YENİ ROTTERDAM OLACAK

Mahfuz Okalin'e göre şu anda enerji taşımacılığında Roterdam neyse Yumurtalık da gelecekte o olacak. Dünyanın gözünün Yumurtalık'ta olduğunu anlatan Okalin, şöyle konuştu: "Çok avantajlı bir liman. Fırtına kopsa oraya ulaşmıyor, en büyük gemilerin bile girebileceği derinlikte. Elektrik santralları var, BOTAŞ var. Orası geleceğin Rotterdam'ı. Metrekare fiyatları İstanbul'un bile üzerinde."

KâRLIYSA % 49'UNU SATARIM

Starpet, birkaç ay önce İsviçre'de de yatırım yaptı. Yurtdışında büyümeye odaklandıklarını belirten Mahfuz Okalin, "Bu yıl sadece istasyonlar için 50 milyon dolarlık yatırım bütçesi ayırdık. Starpet'i satın almak için birçok şirket kapımızı çalıyor. Ben ticaretçiyim, kârlıysa elbette satabilirim. Ama yüzde 51'i bizde kalmalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumurtalık'a ikinci BOTAŞ geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN