Telekulak ihanettir

Tarihin en büyük telekulak skandalına iş dünyasından sert tepki geldi. MÜSİAD Başkanı Olpak, hukuku kendine göre kullananları ihanetle suçladı. İGİAD Başkanı Alkan ise "Bu yapıdan rahatsızız" dedi

Giriş Tarihi: 27.2.2014
İş dünyasından bürokratlara, bakanlardan gazetecilere kadar 7 bin kişinin telefonunun dinlenmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, özel hayatın mahremiyeti, kişi hak ve özgürlüklere saygının üzerinde hassasiyetle durulması gereken değerlerin başında geldiğini belirtti. Hukukun ve araçlarının çıkarlar doğrultusunda kullanılmasının en büyük ihanet olduğunu vurgulayan Olpak, "Kamuoyu olarak ibretle izliyoruz ki, hukuk enstrümanları kullanılarak kişilerin mahremiyetleri ihlal edilmiş, maksatlı bir yaklaşımla görüşmeleri kayıt altına alınmış. Bunlar ne derece doğru, tabii ki araştırılacak" diye konuştu.

HUKUKU ÇİĞNİYORLAR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'nın açıklamalarına atıfta bulunan Olpak, evrensel hukukun temel kurallarının çiğnendiğini, kişi hak ve hürriyetlerinin sınırsızca ihlal edildiğini söyledi. Olpak, "Hukuk ilkelerini çiğneyerek, adaletin temel araçlarını kendi amaç ve emelleri doğrultusunda kullananların, masumiyet karinesini çiğneyenlerin, şeffaf bir yaklaşımla bir an önce ortaya çıkarılması en büyük arzumuzdur" dedi.

DEVLETTEKİ YAPIDAN RAHATSIZIZ
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Başkanı Şükrü Alkan ise binlerce kişiyi ahlaksız ve hukuksuz bir şekilde dinleyenlerle buna müsaade eden yargı ve emniyet mensuplarının hesap vermesi gerektiğini söyledi. 17 Aralık'ı darbe girişimi olarak niteleyen Alkan, şöyle konuştu: "Bugün girişimin korkunç bir yüzü daha ortaya çıkarıldı. Devlet içinde yuvalanmış ve her yere sızmış bir yapının binlerce kişiyi dinlediğinin öğrenilmesi toplumun her kesimini doğal olarak rahatsız etti." Alkan, dinleme skandalının vicdanlardaki ahlaki temelleri sarstığını ve toplumda ciddi bir ahlaki erozyona sebebiyet verdiğini söyledi. İGİAD Başkanı, "Huzur ve istikrarın temel dinamiklerinden olan karşılıklı güven mekanizmasını zedeledi. Gücü elde etmek ve korumak için her yolu meşru görme anlayışı ülkeyi bir kaosa sürüklemektedir" diye konuştu.

HANGİ YASAL ZEMİN?

Alkan, yasal olduğu iddia edilen dinlemelere müsaade eden yargı mensuplarının, konuya hangi hukuksal zeminden yaklaştıklarını ve nasıl bir meşruiyet vehmederek izinler sağladıklarını kamuoyunun önünde açıklaması gerektiğine vurgu yaptı. Alkan, "Bu yüz kızartıcı hadise, adalet kaynağı olması gereken yargı kurumlarına toplumun güvenini derinden sarstı" dedi.

BAYRAKTAR'IN PARASINA İADE KARARI
17 Aralık operasyonu soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın adli emanette bulunan 7 bin 600 doları iade edildi. Abdullah Oğuz Bayraktar'ın ofisinde arama yapan polis 7 bin 600 dolar para bulmuş, para savcılık emriyle adli emanete alınmıştı. Bayraktar'ın avukatları geçtiğimiz pazartesi günü mahkemeye başvurarak iade talep etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekulak ihanettir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN