17 Aralık dejavu

SETA, 28 Şubat ile 17 Aralık arasındaki benzerliğe dikkat çekti. Vakfın raporunda, "17 Aralık süreci finansal anlamda 17 yıl sonra yaşanan bir dejavu" dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Bugün 28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümü... 1997'de gerçekleşen, 2001 krizini tetikleyen ve Türkiye'ye 300 milyar dolara mal olan darbeyle ilgili Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bir rapor hazırladı. "17 Aralık'la Gelen Dejavu: 17'nci Yılında 28 Şubat Süreci ve Ekonomi" adlı raporda, iki süreç arasındaki benzerliklere dikkat çekildi. Rapora göre, Refah-Yol hükümetinin Havuz Sistemi'nden zarar gören faiz lobisi, bugün de aynı sebepten AK Parti'yi hedef alıyor. Refah-Yol'un uygulamalarının bankaları rahatsız ettiğine dikkat çekilen raporda, şöyle denildi: "O dönemde yıllarca devlet sırtından kazanılan yüksek faiz kârları, hayal oldu. Bu durum, sektörün büyük oyuncuları için gelir kaybına yol açtı. Bu panik, kısa sürede devletle bir çıkar çatışması halini aldı ve eski sisteme dönme arayışlarını tetikledi."

382 MİLYAR LİRA

28 Şubat'ın sadece kamu maliyesine zararının 382 milyar lira olduğu belirtilen raporda, şunlara dikkat çekildi: "2013'ün ilk yarısında piyasalar olumlu seyrediyordu, iktisadi aktivite canlıydı, faizler düşüyordu. Fed kararlarının soru işaretleri uyandırmasının ardından tetiklenen Gezi olayları, Türkiye'nin risk primini önemli ölçüde yukarı çekti ve piyasalardaki istikrarı alt üst etti. Bu etkiler azalırken 17 Aralık girişimleri oldu. 'Belli kesimler' Türkiye ekonomisi algısını bozmaya yönelik ciddi bir kampanya başlattı. Merkez Bankası faiz artırdı. 28 Şubat'ta yaşanan faiz temelli rant arayışları, bugün de faiz lobisi yoluyla devam ediyor. Bu nedenle, 17 Aralık süreci, finansal anlamda 17 yıl sonra yeniden yaşanan bir 'dejavu' olarak tanımlanabilir."

HAK-İŞ: DARBELERİ KINIYORUZ
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 28 Şubat 1997 postmodern darbesini kınayan bir açıklama yayımladı. Arslan, "Darbeleri, muhtıraları, operasyonları ve bütün antidemokratik oluşumları kınıyor, darbe ve başka kılıflara bürünmüş bütün antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık dejavu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN