Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CNG'yle akaryakıt % 50 ucuzlayacak

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Benzin fiyatları 5 TL'yi aşarken, akaryakıtta "doğalgaz ucuzluğu" dönemi başlıyor. Yakıta büyük indirim getiren ve tüm dünyada kullanılan doğalgazlı araçlar için Türkiye'de de yasal izin çıktı. İşadamı Alpay Ünal, ülke genelinde doğalgazlı araç kullanımı olarak adlandırılan CNG yakıt istasyonlarını kuracak. Avrupa, Asya ve Güney Amerika'da yoğun olarak kullanılan CNG, Türkiye'de LPG ile aynı vergiye sahip olmasına rağmen vatandaşa yüzde 35 fiyat avantajı sağlayacak. Benzine göre ise fiyat tasarrufu yüzde 50-60'ı bulacak.

MARKASI ALBE
"Albe" markası ile sektörde faaliyet gösterecek olan Ünal, BMW, Mercedes ve Volkswagen'in artık CNG'li araç ürettiğini belirtti. Ünal, "Geçen yıl sadece Gürcistan'da 1 yılda 120 CNG istasyonu açıldı. Arjantin ve Tayland gibi ülkelerde kullanım oranı yüzde 70'lerde. Doğalgaz çevreyi kirletmediği için Avrupa'da da ciddi teşvikler veriliyor" dedi.

100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
İşadamı Alpay Ünal, sektörde ilk CNG istasyonunu kuracağını vurgulayarak, "90-100 milyon dolar harcayıp, 2 yıl içinde 25 ilde istasyon kuracağız. 6 ay sonra işe başlayacağız. Her ay bir ilde istasyonu bitirmiş olacağız. İlk etapta otobüs ve kamyonlara hitap edeceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CNG'yle akaryakıt % 50 ucuzlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN