Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker en zengin Türk

Giriş Tarihi: 2.3.2014

Forbes Türkiye, "En Zengin 100 Türk" listesini açıkladı. İlk sırada 3.7 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker var. Listedeki 100 kişinin toplam serveti ise 92.8 milyar dolar oldu

Forbes Türkiye, "En Zengin 100 Türk" listesini açıkladı. Geçen yıl üçüncü sırada yer alan Murat Ülker, 3.7 milyar dolarla Türkiye'nin yeni "en zengini" oldu. Ülker, servetini önceki yıla göre 600 milyon dolar artırdı. Enka İnşaat'ın patronu Şarık Tara 3.3 milyar dolarlık servetiyle ikinci olurken, üçüncü sırada ise 3 milyar dolarlık servetiyle Hüsnü Özyeğin var. Listede bu yıl göze çarpan en önemli değişiklik ise geçen yıl 3.4 milyar dolarla Türkiye'nin "en zengini" olan Ferit Şahenk'in servetinin Garanti Bankası'ndaki değer kaybına bağlı olarak 2.1 milyar dolara gerileyerek altıncı olması oldu.

25 $ MİLYARDERİ

Geçen yıl 44 dolar milyarderinin olduğu listede, bu yıl 25 kişi yer alıyor. Listede dikkat çeken önemli değişikliklerden biri de Sabancılar'dan altı, Koç Ailesi'nden de üç kişinin dolar milyarderi unvanını kaybetmesi. Borsaya açık şirket hisselerinden para kazanan patronların piyasalarda yaşanan dalgalanmadan etkilendiği belirtiliyor. Forbes 100'ün toplam serveti geçen yıl 117.8 milyar dolarken, bu yıl 92.8 milyara geriledi. Geçen yıl 1 milyar 43 milyon dolar olan ortalama servet ise bu yıl 863 milyon dolara düştü. Listede Türkiye dışından iki milyarder bulunuyor. Amerika'da Chobani Yogurt markasıyla büyüyen Hamdi Ulukaya, servetini 1.4 milyar dolara yükseltti. KKTC'den Suat Günsel de 1.2 milyar dolarlık servetiyle listede yer buldu.

GAYRİMENKUL BAŞI ÇEKİYOR
Sektörler listesinin ilk üçünde gayrimenkul, enerji ve turizm bulunuyor. Ayrıca, bu yıl listede 22 kadın yer alıyor. Geçen yıl 10 olan kadın milyarder sayısı ise 5'e geriledi. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 20.6, ortalama servetleri ise 870 milyon dolar oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker en zengin Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN