İstanbul'a 776 kilometre metro

Giriş Tarihi: 6.3.2014 15:43

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da öngördükleri raylı sistemler metro ağının tamamının 776 kilometre olduğunu belirtti.

Topbaş, "4. Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı"nın (Eurasia Rail) açılışında yaptığı konuşmada, fuarın İstanbul'da yapılmasının kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Dünyanın küresel bir köy haline geldiği süreçte, bütün bilgilerin hızlı bir şekilde akışkanlık göstererek tüm ülkeler, uluslar, işletmeler ve sektörler arasında ciddi bir geçirgenlik ortaya çıkardığını belirten Topbaş, insanoğlunun hızlı trenlere geçerek teknolojik gelişmelerin getirdiği imkanlarla çok daha hızlı erişim imkanları sağlamak için ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

Özellikle kentin metro ağını, 2004 yılında başladıkları 45 kilometreden şuanda 143 kilometreye çıkardıkları bilgisini veren Topbaş, 2019 yılı sonu itibariyle İstanbul'da 400 kilometreyi hedefe koyduklarını dile getirdi. İstanbul'da öngördükleri raylı sistemler metro ağının tamamının 776 kilometre olduğunu vurgulayan Topbaş, böylece İstanbul'da ciddi bir yoğunluğu alacaklarını ifade etti.

Bugün hafif metro nitelikli vagonların tanıtımını yapacaklarını anlatan Topbaş, seri üretime başladıkları 18 vagondan 2'sini raylara indirdiklerinin, 3'er hafta aralıklarla diğer vagonların da raylara ineceğinin altını çizdi. Topbaş, söz konusu vagonların bu fuardan sonra Almanya'daki bir fuarda daha sergileneceğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman da sadece Türkiye'deki değil, bölgedeki demiryolu sektörünün uluslararası kuruluşlarının da kalbinin bu fuarda attığını vurguladı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise fuara 25 ülkeden katılım olduğuna, bunun fuarın zenginliği olduğuna dikkati çekti.

Konuşmalardan sonra TCDD Genel Müdürü Karaman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a, Vali Mutlu'ya ve Başkan Topbaş'a plaket verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a 776 kilometre metro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN