Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaptırım savaşı

Ukrayna krizi belirsizliğini korudukça karşılıklı yaptırım tehditleri yağmaya devam ediyor. Avrupa ve ABD, kriz çözülmezse vize sınırlamaları ve oligarkların hesaplarını dondurmayı bile düşünüyor

Giriş Tarihi: 6.3.2014
ABD ile Rusya arasında yaşanan Ukrayna krizinde belirsizlik sürüyor. Anlaşmazlık üzerine iki taraf da karşılıklı olarak ekonomik yaptırım tehditleri savurmaya devam ediyor. Washington çevrelerinde birçok kesim, Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesini istiyor. Rus liderlere yönelik vize yasaklarından Kırım'daki Rus banka ve özel sektör şirketlere yaptırımlara kadar uygulanabilecek geniş çaplı baskıların Rusya ekonomisini etkileyebileceği belirtiliyor. AB liderleri de Rusya ile vize ve ekonomik işbirliğine yönelik görüşmeleri durdurabileceklerini ifade ediyor.

KONGRE DE TALEP EDİYOR

ABD Kongresi'nden de yaptırım talepleri gelmeye başladı. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce, ABD ve Avrupa'nın, Rusya ekonomisini tehdit eden kolektif adımlar atması gerektiğini belirterek, "Olası ekonomik yaptırımlara yönelik kongrede görüşme yapılsın" çağrısı yaptı. Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez de olası yaptırımlara yönelik görüşlerini dile getirdi. Avrupa ise yaptırımlar konusunda çok rahat değil. Çünkü, Rusya'nın Avrupa'ya bağımlılığı kadar Euro Bölgesi'nin de ticareti bu ülkeyle ciddi entegrasyon içinde. Brookings Enstitüsü Uzmanı Michael O'Hanlon, "Rusya'nın dünyaya, dünyanın Rusya'ya olduğundan daha fazla ihtiyacı var. Rus hidrokarbonlarının ihracatını azaltacak yollar bulabiliriz, bunları uluslararası bankalara girişleri olmadan yapamazlar. Eğer ciddi bir yaptırım olursa, ekonomilerine etkisi çok yüksek olur. 150 milyon insan yaşıyor orada" dedi. AB Komisyonu da Ukrayna'ya 11 milyar euro yardım yapacağını açıkladı.

FRANSA: YAPTIRIMLAR YAKINDA UYGULANACAK
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya'ya yönelik yaptırımların yakında uygulayacağını söyledi. Fabius, "Rusya, Ukrayna konusunda herhangi bir geri adım atmadığı takdirde vizeler ve bazı Rus oligarkların mal varlıklarıyla ilgili yaptırımlar devreye sokulacak" dedi. Fabius ayrıca Rusya'nın geri çekilmek için ortak bir temas gurubunu kabul etmek zorunda kalacağını kaydetti.

AVRUPA'DA ENERJİ TEDİRGİNLİĞİ BAŞLADI
Rusya 'nın, Kırım hamlesi ile gittikçe tırmanan Ukrayna'daki siyasi kriz, Avrupa'da "enerji" tedirginliği yarattı. Avrupa'nın tükettiği toplam doğalgazın yüzde 25'inden fazlası Rusya tarafından sağlanıyor. Bu gazın yaklaşık yüzde 80'i de Ukrayna'da bulunan boru hatları aracılığıyla taşınıyor. 2008'deki Rusya-Gürcistan krizinde yaşananların tekrarlanmasından korkuluyor.

'PUTİN ZEKİCE OYNUYOR'
Düşünce kuruluşlarından Heritage Foundation'da Dış Politikalar Direktörü James Carafano ise Rusya'ya karşı diplomatik ve ekonomik yaptırımların etkinliğine şüpheci yaklaştı. Putin'in "oyunu çok zekice oynadığını" savunan Carafano, Avrupa ve Rusya'nın ekonomik olarak birbirine çok fazla entegre olduğuna dikkati çekti. Carafano, dolayısıyla bir yaptırımın etkili olabilmesi için sadece ABD değil Avrupalılar'ın da ekonomik yaptırımlar getirmesi gerektiğini kayderek, "Ancak bundan acı çekecek olan Avrupalılar ve günün sonunda elde edilecek kazanç bu acıya değmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaptırım savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN