Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan tehdit gecikmedi

Giriş Tarihi: 7.3.2014

AB, Yanukoviç ve 17 kişinin mal varlığını dondurunca Rusya'nın cevabı gecikmedi. Ülkedeki batılı şirket ve kişilerin malvarlıklarına el koyma hakkıyla ilgili tasarı meclise getirildi

Avrupa, ABD ve Rusya arasındaki Ukrayna gerilimi karşılıklı ekonomik hamlelerle devam ediyor. Avrupa Birliği, Ukrayna'da devlet başkanlığı görevinden azledilen Viktor Yanukoviç ve 17 devlet yetkilisinin malvarlığını dondurdu. Karara gereçe olarak kamu kaynaklarını usulsüz kullanılması ve zimmete geçirilmesi gösterildi. AB'nin yaptırımı 12 ay yürürlükte kalacak. Yaptırımın, birliğin resmi gazetesinde yayımlanmasıyla yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Resmi gazetedeki listede, Yanukoviç'le birlikte işadamı olan oğlu Aleksandr Yanukoviç, dönemin Başbakanı Mikola Azarov, İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, Adalet Bakanı Olena Lukash ile diğer bazı bakanlar ile bu isimlere yakın işadamları ve bürokratlar da yer alıyor.

JET HIZIYLA TASARI

AB'nin bu kararının ardından Rusya'nın cevabı da gecikmedi. Rusya'da getirilen yeni yasa tasarısıyla ülkeye yaptırım uygulanması halinde Batılı şirketlerle kişilerin mülkleri ve hesaplarına el koyma hakkı tanınıyor. Tasarıyı hazırlayan anayasa yürütme komitesi üyesi Andrei Klishas, "Yasa, başkana ve devlete ülkemizi tehditlerden koruma fırsatı veriyor" dedi. Hukukçular tasarının anayasaya uygun olup olmadığını tartışıyor.

AB'DE GÜNDEM YAPTIRIM
Bazı AB ülkeleri dün Brüksel'deki zirvede Rusya'ya yönelik sert yaptırımlar için baskı yaptı. Almanya'nın liderliğindeki bazı ülkeler ise arabuluculuk yapılmasını önerdi. İngiltere Başbakanı David Cameron, İsveç, Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Rusya'nın Kırım'ın işgalinden dolayı bir bedel ödemesi gerektiği konusunda ikna çalışmalarını sürdürüyor. Rusya'yla vizesiz seyahat veya enerjide AB anlaşmalarının askıya alınması dışında daha sert yaptırımlar talep ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan tehdit gecikmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN