Türkiye ana oyuncu oldu

Avrupalılar'ın "Rusya gazı keser mi" korkusu, Türkiye'yi ana oyuncu yaptı. İşi şansa bırakmak istemeyen AB, Türkiye ile ortak altyapı içeren alternatif hat peşinde

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Rusya'nın Kırım'a askeri müdahalesiyle artan tansiyon, Avrupa'da "Doğalgaz vanaları kısılır mı?" korkusu yaratırken Türkiye'nin bu hat üzerindeki rolü Avrupa Parlamentosu Hazar Forumu'nda masaya yatırıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Parlamenter Vittorio Prodi, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'da karşı karşıya kaldığı durumun sadece enerji güvenliği açısından ele alınamayacağını belirterek, "Bu bir bağımsızlık sorunudur" dedi. SABAH'a konuşan Prodi, AB'nin bağımsızlığını ise Türkiye'nin ana oyuncu olduğu Güney Koridoru Doğalgaz Projesi'nin sağlayacağını belirtti. "Avrupa'nın çok çaresiz bir şekilde Rus gazına alternatif ihtiyacı var" özeleştirisini yapan Prodi, bu alternatifler arasında Türkiye'nin de içinde olduğu Güney Gaz Koridoru'nu en önemli çözümler arasında gösterdi. Türkiye üzerinden Avrupa'ya yeni kaynakların taşınmasının, AB ve Türkiye'yi daha da yakınlaştıracağını savunan Prodi, "Bu durumda Türkiye ve Avrupa enerjide aynı altyapıyı paylaşacak" dedi. Zirvede Türkiye'yi temsil eden BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Arınç, Rusya'nın vanaları kısacağını düşünmediğini söyledi. "Rusya, Avrupa'ya gelen gaza dokunmayacaktır" diyen Arınç, "Ülkenin Batı Hattı'ndan gelen 14 milyar metreküp (bcm) bizim için çok kritik. Bu, LNG yöntemiyle telafi edilemez. Farklı teknik çalışmalar gerek" diye konuştu.

AB SÜRECİNİ CANLI TUTUYORUZ
Son dönemde AB'nin Türkiye'ye olumsuz tutum takındığı eleştirilerine değinen Prodi, yaşanan sorunların zaman zaman her ülkede olabileceğini belirtti. Prodi, "Her ülke için bu risk var. Önemli bulduğum nokta, Türkiye'nin AB'ye girmesi sürecini canlı tutması. Böylece İslamiyet'in modern demokrasiyle uyumlu olabildiğini göstermek istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ana oyuncu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN