Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumcular 'sessiz cevher'i işleyecek

Mücevher İhracatçıları Birliği, işitme engelliler için istihdam projesi hazırladı. Cari açığa yılda 50 milyon $'lık katkı sağlanacak

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Dünyanın en zengin maden rezervlerine sahip Türkiye, ihraç ettiği ham taşları 10 katı fiyatına işlenmiş halde ihraç etmekten büyük rahatsızlık duyuyor. Cari açığa yıllık yaklaşık 50 milyon dolarlık katkı sağlayan bu duruma çözüm yöntemi Mücevher İhracatçıları Birliği'nin bir sosyal sorumluluk projesiyle geldi. Birlik, yanına İstanbul Kuyumcu Esnaf ve Sanatkarları Odası'nı da alarak engelli istihdamını ülke ekonomisi için bir fırsata dönüştürecek adımı attı. Değerli Taşlarla Geleceği İşlemek adı verilen projenin yüzlerce işitme engelliye dünyanın her yerinde iş kapısı aralayacağı belirtiliyor. Proje ile kuyumculuk konusunda eğitim veren okullarla özel sektör arasında işbirliğinin artırılması, değerli taşlar alanında müfredat geliştirilmesi ve uluslararası standartlarda öğretmenlerin eğitilmesi yoluyla mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor. Proje üzerinde büyük emek verdiklerini belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Can Özkök, ilk adımı kendi şirketi İnnova'da attıklarını ifade etti.

MAKİNE SİPARİŞİ VERİLDİ
İşitme engellilerle taş işleme projesi için Avrupa Birliği'nden 270 bin liralık hibe alındığını belirten Özkök, şu anda taş makinelerinin siparişinin verildiğini söylüyor. Özkök, süreci şöyle anlatıyor: "Şu anda taş kesme ustaları işaret dili eğitimi alıyor. Şimdilik projede 10 usta çalışacak. Ustaları Türkiye'nin zengin taş madenlerinin çıkarıldığı yörelere göndereceğiz. Oralarda atölyeler kurulacak. Köylerde halka bu iş öğretilecek. Özellikle engelli vatandaşlarımız için bu büyük bir fırsat olacak."

YÜKSEK SESTEN ETKİLENMİYORLAR
Can Özkök, kuyumculukta kullanılan taş işleme makinesinin çok yüksek sesle çalıştığı için bir süre sonra zarar vermeye başladığını ve odaklanmayı bozduğunu belirterek, "İşitme engellilerde böyle bir sorun olmadığından işlerine odaklanarak, bu çok hassas işte başarılı oluyorlar. Çalışmaya onları eğiterek başlayacağız" dedi. Şirketi İnnova'da altın montaj bölümünde 13 işitme engelliye eğitim ve iş vererek ilk adımı attıklarını vurgulayan Özkök, kısa sürede başarılı sonuçlar aldıklarının altını çizdi. Özkök, "İşitme Engelliler Federasyonu'yla ortak çalışıyoruz. İşaret dilini ustalarımıza öğrettik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumcular 'sessiz cevher'i işleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN