Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'dan doğalgazda indirim istedik

Doğalgaz için harekete geçen Türkiye, İran'dan yüzde 32 indirim talep etti. Enerji Bakanı Yıldız, "İran gazına verilen bir imtiyaz yok. Bunu söyleyenler TANAP'ı ve Irak hamlemizi açıklayamaz" dedi

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Tahkim görüşmelerinin sürdüğü İran'dan istenen doğalgaz indirim miktarının yüzde 32.5 olduğu öğrenildi. İndirim görüşmelerine devam eden yetkililer, İran gazını Avrupa'ya taşıyacak Turang projesi ile ilgili detayları da açıkladı. İran'ın yaptırımlar döneminde 3 Avrupa ülkesiyle gaz tedarik anlaşması imzaladığı ortaya çıktı. Kaynaklar, anlaşmanın Türkiye aleyhine, İran lobisi baskısı ile yapıldığı iddialarını ise "İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımak istiyorlar. Turang'a boru hattı inşası izni veren Bakanlar Kurulu Kararı bunun 'münhasıran, kazanılmış bir hak' olmadığını vurgular. Üç Avrupa ülkesi gazı satın alıyorsa bizde kârlı olan projeye izin veririz" değerlendirmesi yapıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, SABAH'a yaptığı açıklamada projenin bir kamu projesi olmadığına vurgu yaparak, "Turang bir özel sektör projesidir. Müstakil imtiyaz da değildir. Başka şirketlerde yararlanabilir. Gazı taşımak isteyen başka şirketler varsa başvursunlar. Yalnızca İran'a has davranışta bulunduğumuzu söyleyenler Rusya ile yaptığımız anlaşmaları açıklayamazlar. TANAP'ı açıklayamazlar, Kuzey Irak'la ilgili geliştireceğimiz projeleri açıklayamazlar" dedi.

AVRUPALILAR ANLAŞMIŞ
Türkiye , İran'ın doğalgazının topraklarından geçmesi karşılığında, İran'ın Türkmen gazının ülkemize gelmesine izin vermesini şart koşuyor. Böylece hem Turang'dan geçiş ücreti alınması planlanıyor hem de ucuz Türkmen doğalgazının Türkiye getirilmesi hedefleniyor. Türkiye'nin İran doğalgazı geçişine izin verdiği eleştirilerine karşın kaynaklar, Almanya, İsviçre ve İtalya'nın geçen yıl yaptırımların devam ettiği sürede İran'la doğalgaz anlaşması imzalandığını belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan doğalgazda indirim istedik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN