Mardin'e gönül köprüsü

Giriş Tarihi: 14.3.2014

Doğu'daki kız çocuklarının meslek edinmesi için harekete geçen ihracatçılar, 'Gönül Köprüsü' projesi başlattı. Mardin Kızıltepe ve Şırnak'ta konfeksiyon atölyesi kuruldu, 500 bin TL'lik makine yatırımı yapıldı

Anadolu'da eğitim gören kız çocuklarının meslek edindirilmesini amaçlayan "Gönül Köprüsü" projesi Mardin'de start aldı. Denizli İhracatçılar Birliği önderliğinde, Türkiye İhracatçılar Birliği Hazır Giyim Sektör Kurulu'nun katkılarıyla yürütülen projeyle Mardin Kızıltepe Kız Meslek Lisesi'ne bir konfeksiyon atölyesi kuruldu. 500 bin TL'lik makine yatırımı yapıldı. Denizli ve İstanbul'daki konfeksiyoncular okula dikişten overloka, kesim makinesinden ütüye bir atölyenin ihtiyaç duyduğu tüm makineleri gönderdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ihracatçı birliklerinin katılımıyla atölyenin açılışı gerçekleştirildi. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, çocuk gelin konusunun Türkiye'nin kanayan yarası olduğunu belirterek, "Bizlere bugüne kadar hep farklılıklar gösterildi. Oysa benzerliklerimiz oldukça fazla. Bölgedeki kız çocuklarımızın meslek edinmesine katkıda bulunalım" dedi.

ÜRETİM 6. BÖLGEYE KAYIYOR
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 6'ncı bölge teşvikleriyle Doğu ve Güneydoğu'ya yapılacak yatırımın artacağını söyledi. Tanrıverdi, "İstanbullu hazır giyimciler olarak bu bölgede üretim yaptırma sözü veriyoruz" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, "İnşallah Mardin'e de bir uçak dolusu işadamıyla gelmek istiyoruz" diye konuştu.

YATIRIM İÇİN İSTİKRAR ŞART
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomik istikrar ve huzurun yatırım için çok önemli olduğunu söyledi. Huzuru bozmaya yönelik girişimlere karşı milletin iradesinin güçlü olduğunu dile getiren Bakan Zeybekci, "6'ncı bölge dediğin zaman kimse koşarak gelmiyor. Teşvikler, bölgeyi cazip hale getirdi. Yatırımcının beklediği huzur ve istikrar ortamı var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'e gönül köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN