Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözler İran kararında

Dünya ve Türkiye, İran'la yarın tekrar başlayacak görüşmelere kilitlendi. Olumlu bir sonucun en çok Türkiye'ye yarayacağı ve ihracatın 6 milyar dolara çıkacağı belirtiliyor. Alman ve Fransız firmaları ise İran'a yatırım için olumlu karar bekliyor

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Batı Avrupa'dan Asya'ya ve Türkiye'ye kadar herkesin gözü yarın Viyana'da başlayacak İran'ın görüşmelerinin ikinci aşamasında. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri masaya oturacak. Alınacak karar özellikle batılı dev şirketler ve Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. İran ile yapılacak görüşmelerin öncesine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "İran'ın çok sert kararlar alması lazım. Dünyayı doğru yolda ilerlediğine ve barışçıl amaçlı olduğuna ikna etmesi gerekiyor" demesi gözleri Viyana'ya çevirdi.

30 MİLYAR $ SERBEST
İran' la yatırım ve ticaretini eski günlerine çevirmek isteyen özellikle Alman ve Fransız şirketleri dışında Türk firmaları için de bu görüşmeler oldukça önemli. İran'ın bloke halde bulunan 6-7 milyar dolarlık parasının bu yıl içinde serbest kalması beklenirken toplam 30 milyar dolarlık bir likit kaynak olduğunun altı çiziliyor.

EN OLUMLU ETKİSİ TÜRKİYE'YE
Görüşmelerdeki olumlu sonucun en çok Türkiye'ye yarayacağını söyleyen DEİK Türk İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygül, "Biliyorsunuz 20 Ocak'ta başlayan süreç olumlu bir şekilde gidiyor. Yasaklı mallar da kalkmaya başladı. Karşılıklı 125 sanayi üründe vergi indirimine gidilmesi kararı alındı. Aynı şekilde tarım ürünleri konusunda da Türkiye bir adım atacak. İhracatımızın üçte ikisini karşılayan bir mal listesi bu 125 ürün. Nükleer görüşmelerin en somut ve anlamlı olarak yansıyacağı ülke Türkiye olacak. Bizim lehimize olacak. İran'a yapılan ihracat Türkiye'deki 2010-2013 düşse de eski günlerdeki rakamlar aşılabilir. Dış ticaret hacminin hem artacağını hem de 2012'de altın dışı net ihracat rakamımız 2.8 milyar doları aşacağız. Rahatlıkla beş altı milyar dolar rakamlarını yakalarız" şeklinde konuştu.

NİSANDA 150 İŞADAMI İRAN'DA
Ambargo nedeniyle bir süredir soğuyan İran ile karşılıklı ilişkiler de yeniden hareketlenmeye başladı. DEİK Türk İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygül 18 Mart'ta Kalkınma, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıkları ile Van'da bir organizasyon yapacaklarını belirtti. Aygül ayrıca "15-17 Nisan'da 150 işadamlık bir heyet ile Tahran ve Tebriz'e gideceğiz. Güney Kore gibi ülkeler de bu sürecin olumlu gideceğine yönelik beklentilerle seyahatler düzenlemeye başladı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler İran kararında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN