Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine deviremediniz

İçeriden ve dışarıdan olumsuzluk pompalayanlara inat ekonomide açıklanan tüm veriler "Her şey çok güzel olacak" dedirtiyor

Giriş Tarihi: 18.3.2014
17 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonuyla ekonominin algısının bozulacağını düşünenler yanıldı. Bütçe seçime 12 gün kala siyasetin popülizmden uzak olduğunu gösterdi. İşsizlik çift haneye çıksa da mevsimsellikten arındırılmış oran düşüyor. Üstelik aralıkta 210 bin kişilik ek istihdamla son 3 yılın en yüksek seviyesi yakalandı. Özel sektörün borcu azaldı. İmalat sanayinde kârlılık artıyor. En büyük bina satışı resmen gerçekleşti.

1. BÜTÇE NAZAR BONCUKLUK
"Harcama yap, kaynak sonra bulunur" anlayışını tersine çeviren AK Parti iktidarı, seçim öncesinde başarılı bir bütçe performansına imza attı. Şubat bütçesi hükümetin seçim popülizminden uzak durduğunu gösterdi. Geçen yıl 1.4 milyar açık veren bütçe, şubatta 1.7 milyar fazla verdi. İyileşmede harcamaların yüzde 3.5 azalması, iç talep yavaşlamasına rağmen gelirlerin yüzde 6 artması etkili oldu. Gelirler 34.4 milyar, harcamalar ise 33 milyar olarak gerçekleşti. Faiz harcamaları ve sermaye giderleri düştü. ÖTV, Gelir Vergisi ve KDV'de yüzde 16-25 arasında artışlar görüldü. İthalattan alınan KDV azaldı. İlk iki ayda bütçe dengesi 3.6 milyar, faiz dışı denge ise 12 milyar fazla verdi. İlk iki ayda, vergi gelirleri yüzde 11 arttı. Personel harcamalarındaki artış yüzde 16.7 oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yıl sonu hedefleri tutacak" dedi.

2. İSTİHDAMDA SON 3 YILIN REKORU KIRILDI
Aralık ayında işsizlik yüzde 10 ile çift haneye çıksa da yaratılan 210 bin kişilik ek istihdam son 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu da istihdam piyasasında 2013'te marteylül arasında görülen bozulmanın yılın son çeyreğinde yerini toparlanmaya bıraktığını gösteriyor. Öncü göstergeler istihdam piyasasında şubatta toparlanmanın devam edeceğine işaret ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre daha gerçekçi bir ölçüm olduğu kabul edilen mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranları düşüyor. Aralıkta bu oran yüzde 9.8'den 9.4'e indi. Tarım dışı işsizlik ise yüzde 12'den 11.6'ya gerilerek son 16 ayın en düşük seviyesine geldi.

3
. TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK BİNA SATIŞI
Gayrimenkul piyasasına ilişkin pompalanmaya çalışılan olumsuz haberlere rağmen seçime günler kala Türkiye'nin en yüksek değerli bina satışı gerçekleşti. Bir süredir satılacağı söylenen Soyak'ın Levent'teki 170 metrelik 'Kristal Kule'sini Yunanlı Finansbank 303 milyon euroya resmen aldı. Bu satış, Türkiye'deki en büyük gayrimenkul alımlarından biri. Yabancıların sektöre ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

4
. BORÇ AZALDI İMALATTA KâR VAR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya çalışanların başarılı olamadığını söyledi. İmalat sanayisinde 2012'de 824 milyar olan net satışların 2013'te 921 milyara çıktığını söyleyen Işık, "2012'de faaliyet kârı 39 milyarken, 56 milyara çıktı" dedi. Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu da yılın ilk ayında 2 milyar dolar azaldı.
Bunların dışında, sanayi üretimi şubatta yüzde 7.3 arttı. Cari açık 10 ay aradan sonra daralmaya başladı. İhracat şubatta rekor kırdı. Reel kesim güveni artıyor, kapasite kullanım oranlarında büyük düşüş yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine deviremediniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN