Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceyhan'da depo doldu petrolü satacağız

Enerji Bakanı Yıldız, Ceyhan'daki depoların dolmak üzere olduğunu söyleyerek Irak'ı uyardı. Bakan Yıldız, "Depolar bir aya kadar dolar. Erbil ile Bağdat anlaşamazsa bile petrolü satacağız" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrol işbirliğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldız, bir aya kadar Ceyhan'da depoların dolacağını belirterek, "Bu kap taşıyor. Sevkıyat için iletim, iletimin olması için de üretim olması lazım. Dolmaya yakın tekrar oturup karar vereceğiz. Bu zamana kadar uzlaşma olmazsa benim kanaatim petrolün sevkıyatının yapılmasıdır" dedi. BOTAŞ'a ait Mucur Kompresör istasyonunun açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Erbil ve Bağdat'ın Kuzey Irak'ta fikir ayrılıkları bulunduğunu hatırlattı.

2.5 milyon ton kapasitesi var

Yıldız, Ceyhan'da bugüne kadar 1 milyon 350 bin varil Kuzey Irak petrolünün depolandığını ve 2.5 milyon varil depolama kapasitesi olduğu bilgisini verdi. Yıldız, Kuzey Irak petrollerinde şu an en önemli ihtilafın banka konusunda yaşandığını, Türkiye'nin ise Halkbank'ta ısrarcı olduğunu vurguladı. Bunun dışındaki bir seçeneğe ise Türk kamu bankası olması koşulu ile "evet" diyeceklerini anlatan Yıldız, "Banka şu anda en büyük pürüz. Bağdat 'İhracatımı yapayım, paranın tasarrufu da Amerika üzerinden bende olsun' diyor. Kuzey Irak 'Yok sevkıyatı KOMO üzerinden ben yapayım. Çünkü ben genel bütçeden para alamıyorum. Banka olarak Türkiye'dekiler olsun' diyor. Biz de Halkbank'ta olmasını istiyoruz" diye konuştu.

ABD'ye sorduk

Amerika'nın süreçte kendi bankalarını istediği iddiasının doğru olmadığını belirten Yıldız, yaptırımlar nedeniyle İran'dan azaltılan petrol alımının Irak'tan karşılandığını söyledi. Yıldız, "Irak'tan petrol ticaretimiz yıllık 4 milyon tondan 7 milyona çıktı. Hem merkezi hükümetin şirketi SOMO'dan hem Kuzey Irak şirketi KOMO'dan alışveriş yapılmasının yanlış olmayacağı kanaatindeyim" diye konuştu.

Irak'ta petrol üretimi rekor kırdı
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan raporda, Irak'ın günde 4 milyon varil petrol üretmeye yaklaştığı dile getirildi. Irak'ın vasati günde 3 milyon 620 bin varil petrol ürettiğini aktaran ajans, Bağdat'ın 1979'dan beri ilk defa bu rakama ulaştığına dikkat çekti. Irak'ta 2013 Şubat'ta günlük vasati 2 milyon 800 bin varil petrol üretilirken, bu yıl rakam 820 bin ton arttı.

Yıldız: Tedirgin değil temkinliyiz
Kırım krizi nedeniyle doğalgaz kesilip kesilmeyeceği konusunda ise Yıldız, "Son 2 hafta içerisinde yaptığımız görüşmelerde bizi tedirgin edecek herhangi bir husus konuşulmadı. Türkiye konusunda ben çok daha itinalı davranılacağına eminim. Ama temkinliyiz" yanıtını verdi. TL-Ruble ticaretine yönelik ise Yıldız, "Biz doğalgaz alışverişinin de kendi para birimleri üzerinden yapılmasına sıcak bakarız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceyhan'da depo doldu petrolü satacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN