Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye, petrol ihracatına başlamalı"

Giriş Tarihi: 19.3.2014 12:09

Enerji Uzmanı Dr. Cemil Ertem, Türkiye'nin Ceyhan'dan petrol ihracatına başlaması gerektiğini söyledi.

Enerji Uzmanı Dr. Cemil Ertem, Rusya'nın Kırım'ı kendisine bağladığı, hatta Ukrayna'da neyin ne olacağının belli olmadığı bu ortamda Batının doğal gaz için Güney Gaz Koridoru, petrol için de Kuzey Irak-Ceyhan merkezli ihracatı desteklemekten başka çaresi olmadığını belirterek, "Türkiye, Bakan Yıldız'ın söylediği gibi ihracata başlamalıdır, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin de iradesi bu yöndedir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın Ceyhan'daki depolardaki petrolün ihracatına başlanabileceği" yönündeki açıklamasına ilişkin değerlendirmesinde Ertem, Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin Türkiye'ye ihracata devam etmesinin "bu petrolün sahibi biziz, siz istediğinizi yapabilirsiniz" anlamı taşıdığını söyledi.

Ceyhan'da bugüne kadar 1 milyon 350 bin varil petrolün depolandığını ve Türkiye'nin 2,5 milyon varil depolama kapasiteli tesislerinin yakında dolacağını kaydeden Ertem, Batı ülkelerinin İran'dan, Türkiye ve Akdeniz üzerinden enerji akışına uzun süre itiraz edemeyeceklerinin altını çizdi. Ertem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü Kırım meselesinde Rusya geri adım atmayacak. Sayın Putin, Kırım'ın tarihsel olarak da Rusya'nın olması gerektiğini söyledi. Bu durumda, Batı'nın Türkiye üzerinden ve Güney hattından petrol ve doğal gazın ticarileşmesine fazla direnemeyeceği, hatta bu hattı acilen desteklemesi gerektiği ortada. Türkiye bu durumda taviz vermeden haklı olduğu bu konuda ısrar etmeli ve bu gerçeği anlatmalı. Rusya'nın Kırım'ı kendisine bağladığı, hatta Ukrayna'da neyin ne olacağının belli olmadığı bu ortamda Batı'nın doğal gaz için Güney Gaz Koridoru, petrol için Kuzey Irak-Ceyhan merkezli ihracatı desteklemekten başka çaresi yok. İran'dan, Rusya'dan ve ABD'de cumhuriyetçi cepheden destek alan Irak Merkezi Yönetiminin tam şimdi bu konuda eli oldukça zayıflamıştır. Bakan Taner Yıldız da bunu bildiği için Türkiye'nin ihracata başlayacağını söyledi."

Irak'ın günlük 4 milyon varil petrol ürettiğini belirten Ertem, "Irak'tan petrol ithalatı devam ederse Türkiye'nin bunu ticarileştirmekten başka çaresi olmayacaktır. Türkiye iki tarafın uzlaşması ve Irak bütünlüğü için gerekli bütün ödünleri vermiştir. Ancak gelinen dünya konjonktürü de Türkiye'nin haklı olduğunu, petrol ve doğal gazda güney hattını bir an önce açmaktan başka çarenin olmadığını göstermiştir. Türkiye, Bakan Yıldız'ın söylediği gibi ihracata başlamalıdır, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin de iradesi bu yöndedir" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye, petrol ihracatına başlamalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN