Spa ihracatına başladık

Giriş Tarihi: 23.3.2014

Doğuş Spa Group, Spa ekipmanlarında dünyanın 4 büyük oyuncusu arasına girdi. Almanya'dan Irak'a geçen yıl 800 bin cihaz ihraç eden şirketin hedefi bu yıl 5 kat büyümek

1992'de güzellik merkezi işletmeciliği yaparak sektöre giren Doğuş Spa Group, ekipman ve cihaz alanında da dünyada iddialı bir oyuncu haline geldi. Doğuş Spa Group Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karafil, dünyadaki rakiplerine meydan okuduklarını, Avrupa'da ise Spa ekipmanlarında en büyük 4 şirketten biri olduklarını söyledi. Aynı zamanda Doğuş Kozmetik adında bir markaları daha olduğunu belirten Karafil, "Kozmetikon isimli online satış sistemi kurduk. Dünyanın önde gelen 9 profesyonel kozmetik markasının distribütörlüğünü yapıyoruz. En yeni girişimimiz ise Güzellikon" dedi. Karafil ile şirketin Spa alanındaki hedeflerini ve sektörde daha önce hiç uygulanmamış bir franchise modeli olan Güzellikon'u konuştuk.

Spa alanında dünya markalarıyla rekabette geliştirdiğiniz formüller neler?
Dünyanın hiçbir yerinde Türk malına karşı bir önyargı yok. Türk malına bayılıyorlar. Arap ülkeleri özellikle Türk ürünü istiyor. Kalitemiz Avrupa standartlarında. İhracatımızın yüklü miktarı Avrupa'ya yapılıyor. Masaj yataklarında dünyada tek gerçek ahşap kullanan firma biziz.

Rakipleriniz kimler?
Türkiye'de bizim dışımızda üretici yok. Spa ekipman ve masaj yataklarında Avrupa'da bizimle birlikte 4 üretici var. Çin'de ise 15. Ancak Çinliler çok kalitesiz mal üretiyor. Örneğin Çin malları Avrupa'ya giremiyor. Almanya'da distribütörümüz var. Geçen yıl 800 bin cihaz ihraç ettik. Bu yıl çok daha başarılı olup en az 5 misli büyümeyi hedefliyoruz.

Güzellikon yeni bir konsept. Modeli biraz anlatır mısınız?
Bir franchise modeli geliştirdik. Sistem şöyle işliyor: Güzellik merkezine bütün cihazları biz veriyoruz. Bunlar toplam 150 bin euro tutuyor. İşletmeci de 100 bin lira yatırım yapıyor. Her ay 990 euro franchise ve 100 euro reklam bedeli istiyoruz. 2014 sonuna kadar 100, 2015'te ise 200 bayiye ulaşacağız.

ALMANLAR NATURAL SECRET MARKASINI SATIN ALMAK İSTİYOR
Kozmetik markanızdan da bahseder misiniz?
Natural Secret isimli kendi kozmetik markamız var. Ürünleri Tayland'da ürettiriyor, Türkiye'de dolum yapıyoruz. Burada ambalajlayıp kendimiz dağıtımını yapıyoruz. 170'in üzerinde çeşit var. Bu markayı da şu anda bir Alman firması satın almak istiyor. Görüşmeler sürüyor.

Peki Kozmetikon nasıl doğdu?
Dünyada ve Türkiye'de kozmetik ürün satışı azalamaya başladı. Markalar bilinen ve doktorların kullandığı profesyonel kozmetikler olarak ikiye ayrıldı. Biz de bir bilgisayar programı yaptık. Online mağaza satışı var. Elimizdeki 9 markanın bin 200 ürününü buraya yükledik. Bunları da dokunmatik 82 ekranlık televizyonlarla güzellik merkezlerine koyduk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spa ihracatına başladık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN