Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli tamponda 25 milyar var

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankaların gizli tamponları olduğunu belirterek, risk ağırlıklıklarının düşürülmesini istedi. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, "Bireyseldeki risk ağırlıkları Basel kurallarına uygun hale gelirse sermaye yeterlilik rasyolarımız 2 puan artarak 17'ye çıkar. Türk bankacılık sektörü 25 milyar TL kaynağa sahip olur" dedi. Aydın, geçen ay Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile bir araya gelerek konuyu görüştüklerini belirtti.

HAZİRANDA YENİ UYGULAMA
BDDK ile ücret ve komisyonlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Aydın, "1 Haziran'dan itibaren çok daha az eleştiri alacağımız bir uygulamaya geçeceğiz" dedi. Aydın, bankaların alacağı ve almayacağı ücret ve komisyonlarda artık sektörün ortak bir dil ve format kullanacağını söyledi.

ELEŞTİRİLERİ HAK EDİYORUZ

Bankaların ücret ve komisyonlar konusunda eleştiriyi hak edecek davranışları olduğunu söyleyen Aydın, "İşlemlerin bedelsiz yapılması da şeffaf olmaması da yanlış" şeklinde konuştu.

AKTİFBANK'TAN BİR KURUŞ KâĞIT ALMADIK
Aydın, Ziraat Bankası'nın Aktifbank'tan asla ve kata 1 kuruşluk kâğıt almadığını belirttti. Bankanın verdiği kredilerin tartışıldığını anlatan Hüseyin Aydın, "Bakın diyorlar ki havuz kredisi vs... Ben o kişilerin çalıştığı birinci banka değilim ki...Kredibıl olmayan şirketler olsa diğer arkadaşlar ilk sırada olur mu?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli tamponda 25 milyar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN