Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yumurtadan hile çıktı

Köy yumurtasına da hile karıştı. Normal yumurtayı saman ve pisliğe bulayan uyanıkların, bunları köy yumurtası diye yüksek fiyatla sattığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 24.3.2014 10:34 Güncelleme Tarihi: 24.3.2014 10:58
Hileciler yumurtaya da el attı. Köy yumurtasının hem çok talep görmesi hem de daha yüksek fiyatla satılması, bazı uyanıkları harekete geçirdi. Normal yumurtaları saman ve tavuk pisliğine bulayan hilebazların, bunları vatandaşa 'köy yumurtası' diye yüksek fiyata sattığı ortaya çıktı. Türkiye genelinde tavuk ve yumurta sektöründe faaliyet gösteren 450 işletmenin üyesi olduğu Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Şahin Aydemir, "Yumurtaları talaş ve tavuk pisliğine bulayıp köy yumurtası diye yüksek fiyatla satıyorlar" uyarısında bulundu. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. İsmet Türkmen de, "Her köy yumurtasının köyde üretildiğine dair kanıt yok, tesislerden alınan yumurtaları samana ve tavuk pisliğine bulaştırıp 'köy yumurtası' diye satanlar var" ifadesini kullandı.ÜRETİM ARTTI

KTG Başkanı Aydemir, beyaz et ve yumurtaya ilişkin üretim verilerini de paylaştı. Son 5 yılda beyaz et üretiminin 1 milyon 200 bin tondan 1 milyon 900 bin tona ulaştığını açıklayan Aydemir, yumurta üretiminin 12 milyardan 16 milyar adede çıktığını kaydetti. Aydemir, "Son 3-4 yılda yumurtanın yıl ortalaması fiyatında bir değişiklik olmamıştır" dedi.

Yumurta satın alınırken; soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmeli. Çatlak ve kırık yumurta alınmamalı. Bu yumurtalar tazeliğini daha çabuk kaybedip, bozulur. Yumurta orijinal karton kutusunda, yıkanmadan saklanmalı. Kullanılacağı zaman yıkanmalı.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumurtadan hile çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN