Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon zengin Rus yolda

İspanya ve Yunanistan'da milyonlarca euro harcayan zengin Ruslar Türkiye yolunda. Kırım nedeniyle gündeme gelen Schengen sınırlaması tatilini Avrupa'da yapan 1 milyon Rus'u Türkiye'ye çekecek

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Rusya ve Batı arasında yaşanan yaptırım gerginliği Türk turizmine yaradı. AB'nin Rusya'ya vize sınırlamasını gündemine alması nedeniyle Yunanistan ve İspanya'ya giden zengin Rus turistlerin Türkiye'ye yönelmesi bekleniyor. Bu ülkelere yılda ortalama 2 milyon Rus turistin gittiği bilgisini veren sektör temsilcileri, bunun yarısının Türkiye'ye geleceğini öngörüyor. Yetkililer, Ukraynalı turist sayısında ise büyük bir kayıp beklemiyor.

İKİ KAT HARCIYORLAR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, son 2-3 yıldır Ortadoğu'da yaşanan sorunlar nedeniyle Avrupalı turistin İspanya ve Yunanistan'a yöneldiğini söyledi. Ayık, "Fakat bu yıl hem rublenin euro karşısındaki değer kaybı hem de son günlerde yaşanan Kırım gerginliği Rus turisti Türkiye'ye yöneltecek. Avrupa'ya gitmeyi planlayan zengin Ruslar rotasını Türkiye'ye kıracak" dedi. Ruslar'ın 'uzun konaklayan ve çok harcayanlar' listesinde yer aldığını belirten Ayık, zengin turistin ortalama iki kat harcama yapacağını öngörüyor. Rusya'dan gelen turist sayısının 2014'te 5 milyona yaklaşacağını belirten Ayık, "Ülkede çok ciddi bir turist potansiyeli var. Önümüzdeki 5-10 yılda Rus turist sayısı 10 milyonu bulur" diye konuştu. Rusya'da birkaç yıl içinde seyahate çıkması beklenen büyük bir genç nüfusun olduğunu da vurgulayan Ayık, Türk turizmcilerin bu nüfusa yönelik operasyonları gündemine aldığı bilgisini verdi.

Bir turist ortalama 5 gün konaklıyor.
Ruslar'da bu oran 8-9 güne kadar çıkıyor.
Bir turist ortalama 824 dolar harcıyor.
Ruslar'da uzun konaklama nedeniyle bu rakam 1000 doları geçiyor.
Zengin Rus turistin harcaması ise 2 bin doları buluyor. Kaynak: TÜİK, TUROFED

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon zengin Rus yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN