GSM'cilere büyük gözaltı

Başbakanlık Teftiş Kurulu, paralel yapıyla bağlantılı olduğu iddia edilen GSM operatörlerini incelemeye aldı. Ankara'ya çağrılan şirketlerden kapsamlı rapor istenecek

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Hükümet, ulusal güvenliğe "açık tehdit" olarak nitelendirilen paralel yapıya yönelik soruşturmanın kapsamını genişletiyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu, paralel yapıya bilgi sızdırdığı iddialarıyla gündemden düşmeyen GSM operatörlerini mercek altına aldı.

ANKARA 'DA TOPLANTI
Bazı GSM operatörlerinin mobil cihazlardan kimin nereye bağlandığı, hangi IP adreslerinden giriş yaptığı bilgilerini paralel yapıya verdiği tespit edildi. Devletle ilgili gizli bilgilerin, özel telefon görüşmelerinin, kişi mahremiyetine giren kayıtların mobil hatlar üzerinden de servis edildiği yönündeki bilgiler üzerine GSM şirketlerinden rapor istendi. GSM şirketleri ile Ankara'da kapsamlı bir toplantı yapılacak.

İZ SÜRÜLÜYOR

Paralel örgütün bazı GSM operatörlerine baskı yaptığı da saptandı. Bir GSM operatörünün bazı yöneticileri ile paralel yapı arasındaki ilişkiyi SABAH ortaya çıkardı. Bu GSM şirketindeki avukatın da paralel örgütle işbirliği yaptığı belirlendi. Başbakanlık müfettişleri konuya yönelik incelemeleri sürdürürken, yetkililer, "Her akşam yayınlanan yasa dışı dinlemelerin büyük bölümü GSM operatörü aracılığıyla yapıldı. Bu şirket, bilgi havuzunu şantaj nedeniyle mi kullandırdı yoksa organik bağı mı var? Bu bilgileri dışarı sızdıranlar 'paralel' yapıyla bağlantılı şirket elemanları mı? Bu konuda operatörlerden bilgi istendi. İnceleme derinleşti" değerlendirmesini yaptı.

ADRESLERİ BİLİYORUZ

GSM operatörlerine yönelik tehdide dikkat çeken yetkililer, şu tespitleri yaptı: "Paralel yapının emniyet içindeki elemanları, bazı şirket yöneticilerini tehdit ederek, mobil cihazlardan hangi internet sitelerine girildiği ve IP numaralarına kadar her türlü bilgiyi almışlar. Bu bilgi ve belgelerin kimde toplandığını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bazı tapelerin İstanbul ve yurtdışında teslim edildiği adresleri belirledik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSM'cilere büyük gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN