Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vazgeçmediler

17 Aralık'la başlayan süreç yabancı yatırımcıları teğet geçti. ABD'den Japonya'ya dünya devleri, artan döviz kuru ve siyasi gerilime rağmen yatırım görüşmelerini imzayla tamamladı

Giriş Tarihi: 27.3.2014
17 Aralık'ta paralel yapı tarafından başlatılan siyaseti dizayn etme operasyonu, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisini azaltmadı. Yerli yatırımcılarla işbirliği kurmak için minimum 6 ay önce masaya oturan yabancılar, siyasi gerilim ve artan döviz kuruna rağmen Türkiye'nin geleceğine olan güvenlerini korudu. Japonya'dan ABD'ye, İngiltere'den Hindistan'a Türkiye'yi radarına alan yabancı yatırımcılardan birbiri ardına yatırım açıklaması geldi. Hatta krizde aldığı derin yarayı sarmaya çalışan Avrupalı ülkelere ait firmalar da çareyi Türkiye'de aramaya devam etti.

JAPONLAR YARIŞA GİRDİ
Son üç aylık süreçte Türkiye'ye en büyük ilgi ise Asyalı yatırımcılardan geldi. Dünyanın en büyük bakır üreticilerinden Xiangxi Copper, Türk Nesko Metal'in yüzde 50'sini 65 milyon dolara (144 milyon lira) alacağını açıkladı. Dünya devi Panasonic ise kasım ayında masaya oturduğu VİKO'nun yüzde 90'lık hissesini almak için geçen hafta 460 milyon dolarlık imza attı.

AVRUPA'DAN AMERİKA'YA
Krizin etkisindeki Avrupalı şirketlerin Türkiye'deki varlıkları son 3 aylık dönemde önemli bir artış gösterdi. Fransa'nın en büyük sanayi şirketlerinden Alstom, İstanbul merkezli Deltom'un yüzde 30'luk hissesine talip olurken, geçtiğimiz günlerde de ABD'li fon PineBridge Romatem'in yüzde 50'sine ortak olduğunu resmen duyurdu. ABD'li çelik devi Worthington, 300 çalışanıyla LNG tankeri imal eden Arıtaş'ı devraldı. İngiliz sanayi devi Essentra, Mesan Kilit'i Alman Carl Zeiss, Ankaralı Optronik'i satın aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vazgeçmediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN