Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsada yabancı sermaye coşkusu

Yerel seçim sonuçlarının istikrarın süreceğini göstermesiyle birlikte Borsa İstanbul'da başlayan yükseliş sürüyor.

Giriş Tarihi: 28.3.2014 10:49
İntegral Menkul Değerler Analisti Beste Naz Süllü, Borsa İstanbul'daki yükselişi yorumladı:

"Uzun bir süredir olumlu bir performans göremediğimiz yurt içi piyasalarda seçim öncesi bahar havası esti. Bir süre önce 60,000 seviyelerine kadar geri çekilen endeks ve iskontolu görülen çarpanlar, yatırımcı açısından 'ucuz' algısıyla hisselere çekincelerle birlikte alım getirmişti. Ancak borsanın 60,000 seviyelerinin altına düşmemesi, hem teknik hem de yatırımcı psikolojisi açısından kuvvetli destek bölgesi oluşturdu. Şimdi ise seçim öncesinde görülen bu olumlu hava, Türkiye'nin çok kez uyarı aldığı siyasi gerginlik riskini dağıtmış gibi gözüküyor.


EMLAKTAN SONRA İSLAMİ SERMAYE BORSA İSTANBUL'DA

Dünya ekonomisinde İslami finansın büyüklüğünün 2 trilyon Dolar olduğu konuşuluyor. Bu kadar büyük bir potansiyel taşıyan bu sektör, her yıl yüzde 15 civarında büyüme sergiliyor. İçinde bulunduğumuz dünya koşullarında, bir süredir finans piyasalarının lokomotifi olan gelişen piyasaların büyümeye dair yavaşlayacağı beklentisi, küresel çapta yatırım yapanları da daha kazançlı yollar aramaya itiyor. Böyle bir durumda da geniş potansiyel taşıyan İslam ekonomisi de en büyük alternatiflerden biri haline geliyor.

Daha önceden sözü geçen ve sadece hazinenin ve katılım bankalarının ortağı olacağı Mega İslam Bank projesi düşünülüyordu. Önceki gün Bank Asya, Katar'ın en büyük İslami bankalarından biri olan Qatar Islamic Bank (QIB) ile ortaklık görüşmelerine başladığı duyurdu. Ortaklığın gerçekleşmesi durumunda QIB, 2. Katarlı banka olacak. Böyle bir sermayenin Türkiye'ye giriş yapacak olmasının, sektörlerden başlayacak gelişim ile büyüme rakamlarına da olumlu yansıyabileceği düşünülüyor. İslami finans, başta KOBİ kredileri olmak üzere tüketici kredileri konusunda ipi önde göğüslüyor. Bu açıdan bakıldığında, İslami finansın üretimi hedef alan bir ekonomi modeli olduğu görülüyor. Böyle bir modelin ülkemizde bulunacak olması dolayısıyla, büyüme rakamlarına alternatif gelebileceği düşünüldüğünde, yatırımcılar arasında Fed politikalarındaki değişiklik nedeniyle Türkiye'den olası sermaye çıkışı endişelerini yumuşatmaya ve senaryolarında biraz daha değişiklik yapmaya itiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsada yabancı sermaye coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN