Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap yatırımcı nanoya geldi

Giriş Tarihi: 29.3.2014

Emlak ve finanstan sonra Körfez yatırımcısı nano teknolojiye geldi. Al Hamlah, Grafen Kimya'ya 2 milyon dolarlık fon ayırdı

Türkiye' de gayrimenkul, finans, turizm gibi alanlarda yatırım yapan Körfez sermayesi, şimdi de yüksek teknoloji şirketlerine yöneldi. Son dönemde Rus firmaların Türkler'le işbirliği yaptığı nano teknolojiye odaklanan Arap şirket Dubai merkezli yatırım firması Al Hamlah Investment Group oldu. Al Hamlah, resmi sitesinden yaptığı açıklamada Ankaralı nano teknoloji şirketi Grafen Kimya ile masaya oturduğunu açıkladı. Arap şirketin Ar-Ge'ye yönelik fon sağlayacağını belirten Grafen Kimya'nın CEO'su İbrahim Mutlay, Körfez şirketin ilk etapta 2 milyon dolarlık fonlama gerçekleştireceğini ifade etti. İbrahim Mutlay, "Bu fonlama Ar-Ge'ye yönelik projelerimizi ilerletme şansı verecek" diye konuştu.

GÜVENLİ BOYA YAPTI
Mutlay, grafen adı verilen maddeyi son olarak boya sanayisinde kullandıklarını belirtti. Mutlay, "Dünyada ilk kez grafen esaslı boya ürettik. Bu özel boya, kullanıldığı odada sinyal girişçıkışını engelliyor" dedi. Savunma, sağlık, plistak gibi sektörlerde sıkça kullanılan grafen, 2010'da Andre Geim ile Konstantin Novoselov adlı bilim adamlarına Nobel Fizik Ödülü kazandırmıştı. Hatırlanacağı gibi geçen yıl Moskovalı RusNano, Aksa Akrilik ile Kompozit Nanoteknoloji Merkezi için yatırım kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta da Rus Nanolek, ilaç firması Abdi İbrahim Stratejik Ortaklık Antlaşması imzalamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap yatırımcı nanoya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN