Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasayı istikrar uçurdu

Giriş Tarihi: 29.3.2014

Seçimde istikrarın süreceğine inanan piyasalar, rekora koştu. Borsa zirveye çıktı, dolar düştü. 17 Aralık’tan sonra kakaybeden borsa, seçim öncesi kayıplarını telafi ederek 70 bin sınırına dayandı.Yaratılan olumsuz algıyla 24 Ocak’ta tarihi zirvesine çıkan dolar 2.17 TL’ye kadar geriledi. Operasyonun ardından yüzde 12’yi geçen bono faizi yabancı girişleriyle yüzde 10.79 seviyesine indi

Piyasalar, seçim öncesindeki son işlem gününde, 17 Aralık siyaseti dizayn etme operasyonunuyla yaşadığı kayıpların önemli bir bölümünü telafi etti. Yarın yapılacak yerel seçimlerde mevcut siyasi istikrarın bozulmayacağına inanan piyasada adeta bayram havası yaşandı. BIST 100 endeksi 70 bin sınırına dayandı. İşlem hacmi rekor kırdı. Yerli yatırımcının yanı sıra yabancıların da alıma geçtiği Borsa İstanbul, haftanın son 4 işlem gününde yüzde 8.5 yükselerek global piyasalardan ayrıştı. 2.5 milyar dolara yakın net yabancı girişi oldu. BIST 100 son bir haftada dünyanın en fazla yükselen borsası olarak dikkatleri üzerine çekti. Ocakta borsada 495 milyon dolarlık net satış yapan yabancılar, martın ilk üç haftasında 550 milyon dolarlık net alım yaptı. Bu haftaki yabancı alımının da 500 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

4 GÜNDE 37 MİLYARLIK ARTIŞ

17 Aralık operasyonu öncesinde 74 bin 843 puan olan endeks, 3 Mart'ta yaşanan kan kaybıyla 61 bin 189'a kadar gerilemişti. Seçimde iktidarın güçlenerek çıkacağı beklentisini satın alan endeks dün yüzde 3.09'luk yükselişle 69 bin 117 puana çıktı. Halka açık şirketlerin piyasa değeri 4 günde 37 milyar lira artışla 502 milyara ulaştı. 3 Mart'tan bu yana yaşanan değer artışı yüzde 13'ü buldu. Böylece son bir ayın en fazla kazandıran borsası oldu.

DÖVİZ VE FAİZ GERİLEDİ

Borsada yabancı ilgisinde yaşanan artış döviz ve faizde de düşüş getirdi. 24 Ocak'ta 2.32 TL'ye kadar çıkarak tarihi rekorunu kıran dolar, bu hafta 2.17'nin altını gördü. TL'de haftalık değer artışı yüzde 2.7 oldu. Operasyonun ardından yüzde 12'yi geçen bono faizi dün yüzde 10.79'a kadar indi.

'PİYASA DOSTU' SONUÇ
Piyasalarda bayram havası yaşanmasında seçimde siyasi istikrarın devam edeceğine dair beklentilerin yanı sıra gelişmekte olan ilginin artması da etkili oldu. Ayrıca son dönemde uluslararası kurum ve kuruluşların art arda Türkiye ile ilgili olumlu rapor yayımlamaları da yükselişi körükledi. Özellikle yatırım bankası JP Morgan'ın, AK Parti'nin seçimlerde yüzde 40-45 oy alma ihtimalinin yüzde 55 olduğunu, bunu da 'piyasa dostu' bir sonuç olarak değerlendirmesi yükselişte etkili oldu. Son olarak İngiliz bankası HSBC tarafından yayımlanan raporda AK Parti'nin seçimlerde güçlü sonuç almasının piyasalar tarafından olumlu karşılanacağı belirtilmişti.

HAFTAYA GÜNDEM YOĞUN
Seçim sonrasında piyasalarda yaşanan hareketliliğe baktığımız zaman, genellikle iktidarın güçlü oy almasının olumlu etki yaptığı görülüyor. 29 Mart 2009'da yapılan yerel seçimler öncesindeki bir ayda yüzde 7 yükselen Borsa İstanbul, seçim sonrasındaki bir ayda da yüzde 15 değer kazanmıştı. Önceki seçim dönemlerinde de tek parti iktidarının devam edeceği beklentisi, borsanın yükselmesini sağlayan temel etken olmuştu. Öte yandan, önümüzdeki hafta Hazine'nin 5 ihalesi ile büyüme ve enflasyon rakamlarının piyasanın yönünü belirleyeceği tahmin ediliyor.

NİYE YÜKSELİŞE GEÇTİ?
Yerel seçimlerden AK Parti'nin gücünü koruyarak çıkacağı beklentisi.
ABD'de açıklanan verilerin yatırımcı güvenini artırması.
Çin'in ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atacağı beklentisi.
Merkez Bankası'nın, bankalara TL karşılıklar için faiz ödeyebileceğini açıklaması.
Gelişmekte olan ülkelere ilginin artması. Hindistan Rupisi'nin 8, Brezilya Reali'nin 5 ayın zirvesine çıkması.
Rusya'dan çıkan yatırımcımların Türkiye'ye yönelmesi.

Oktay Özdabakoğlu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasayı istikrar uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN