Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar roadshow'a geliyor

Batı ile Rusya arasında yaşanan yaptırım gerginliği Türkiye'ye yaradı. Rusya'nın dev alışveriş merkezi zinciri Megamall, Türk markalarını ülkeye davet etmeye geliyor

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Kırım nedeniyle Batı ve Rusya arasında yaşanan yaptırım gerginliği Türkiye'ye yaradı. Hesapların dondurulması ihtimaliyle karşı karşıya olan milyarlarca dolarlık Rus sermayesi yüzünü Türkiye'ye çevirdi. Rusya'dan ilk adım perakende sektöründen geldi. Ülkenin en büyük alışveriş merkezi gruplarından Megamall, Türk hazır giyim ve gıda markalarının peşine düştü. İsveçli IKEA'nın sahibi olduğu ve Rusya'da 11 şehirde faaliyet gösteren Megamall'un üst düzey yöneticilerinden oluşan 10 kişilik heyet, Türk patronlarla yarın bir araya gelecek.

14 AVM'Lİ DEV ZİNCİR

Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) öncülüğünde İstanbul'da gerçekleşecek olan ikili görüşmeler, Rus yöneticilerin firma ziyaretleriyle devam edecek. BMD Genel Sekreteri Ekrem Utku, Megamall yönetimi ile Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen MAPIC fuarında tanıştıklarını söyledi. Ruslar'ın Türk marka ve AVM'lerini çok beğendiğini belirten Utku, "Bu bizler için çok önemli bir gelişme. Çünkü birkaç markamız dışında Megamall'larda hakim bir konumumuz yoktu. Türk markalarının Rusya'daki etkinliğinin artmasını hedefliyoruz" dedi. Ruslar'ın ürün kalitesinden mağaza konseptine, koleksiyondan tasarıma Türk markalarını oldukça başarılı bulduğunu dile getiren Utku, bu gelişmeyle iki ülke arasındaki ticaret hacminin artacağını kaydetti.

GIDAYA DA İLGİ DUYUYORLAR
Megamall'un Rusya'ya götürmek istediği konseptler arasında gıda zincirleri de var. Nizhny Novgorod, Rostov, Krasnodar, Samara, Kazan, Moskova, Ufa, Omsk, Novosibirski ve St.Petersburg şehirlerinde faaliyet gösteren alışveriş merkezlerinin en belirgin özelliği ise AVM içinde IKEA'ların da bulunması. Damat Tween'in sahibi Orka Group'un Genel Koordinatörü Osman Arar, Megamall ile görüşecek firmalar arasında yer aldıklarını söyledi. Arar, "Yıllardır neden bu AVM'ler içinde yer alamıyoruz diye sorgularken, onların İstanbul'a bizlerle görüşmeye gelmesi oldukça önemli" dedi. Arar, bunun Rusya'ya açılmak isteyen Türk markaları için bir fırsat olduğunu söyledi.

GÜNLÜK 621 BİN ZİYARETÇİSİ VAR
İlki 2002'de açılan Megamall'lar toplam 2 milyon metrekarelik alana sahip. 14 AVM'nin günlük ziyaretçi sayısı ise 621 bini buluyor. Rusya'nın en büyük alışveriş merkezi zinciri olarak bilinen Megamall'lar verdiği reklamlarla da yıllık 30 milyon tüketiciye ulaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar roadshow'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN