Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gölcük'te doğdu Kansaslı oldu

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Dünyanın birçok ülkesi için Gölcük'te üretilen 7'nci nesil Transit, Türkiye'den sonra dünyada ilk kez ABD'de üretilecek. Türk mühendisler tarafından geliştirilen Transit'in seri üretimi yılın ikinci çeyreğinde başlayacak

Türkmühendisler tarafından geliştirilen 7'nci nesil Transit'in ABD'de deneme üretimine başlandı. Toplam 1.1 milyar dolarlık yatırımla Ford Kansas Fabrikası'nda üretilen Gölcüklü Transit, yaz aylarında Amerikalı ve Kanadalı tüketicilerin beğenisine sunulacak. Yılın ikinci çeyreğinde Transit'in devreye girmesiyle Kansas Fabrikası üç vardiya çalışacak. ABD'de çok satan F-150 Pick-up modelinin de üretildiği fabrikada, Transit'in 2 bin 700 farklı versiyonu bantlardan inecek.

İSTİHDAM YÜZDE 35 ARTTI

Transit projesiyle fabrikadaki istihdam yüzde 35 civarında arttı. Fabrikada 2013 sonunda yaklaşık bin kişi Transit için işe alınırken, Mart 2014'te ise 175 kişi daha işbaşı yaptı. Dünyanın birçok ülkesi için Gölcük Ford Otosan tesislerinde üretilen 7'nci nesil Transit, Türkiye'den sonra dünyada ilk kez ABD'de üretiliyor. Çin'de ise otomobilin eski versiyonu üretimde. ABD'de üretimine başlanan Transit, Türk yan sanayi firmalarına ihracat kapısını da açtı. Ford Otosan ile birlikte 47 yan sanayi firması da Kansaslı Transit için parça üretip, ihraç edecek. 630 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Transit'te 700 Türk malı parça kullanılıyor.

ABD'DE 'TRANSİT' İSTİHDAMI
Yeni Transit, Kansas Ford fabrikasında bin 200 kişiye iş olanağı sağladı. Böylece Ford, 4 bin 600 kişiyle, Kansas şehrindeki en büyük otomobil işvereni oldu. Bu yıl içinde 5 bin kişiyi işe alacak olan Ford, ABD'de son iki yılda 14 bin kişiye istihdam sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölcük'te doğdu Kansaslı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN