Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havelsan gözünü uzaya dikti

Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç, arttırdıkları Ar-Ge yatırımları ile yerli ürünler çıkarma noktasında önemli aşama kaydettiklerini belirterek, "Şimdi uzayda da çalışmalar yapmak üzere girişimlerimiz var. Bunlar kaçırılmaması gereken adımlar" dedi.

Giriş Tarihi: 1.4.2014 13:07 Güncelleme Tarihi: 2.4.2014 02:22
Yamaç, özellikle Orta Doğu'da yürüyen birçok projeleri olduğunu ifade ederek, bölgenin kendileri için çok önem taşıdığını belirtti.

Havelsan'ın simülatör alanında oldukça güçlü yetenekleri olduğunu ve bunu geliştirmeye devam ettiklerini kaydeden Yamaç, "Simülatör alanındaki yeteneklerimiz denizin altından başlıyor, uzaya kadar gidiyor. Burası gerçekten geniş bir çerçeve. Şu ana kadar ürettiğimiz simülatörler havacılık ağırlıklı. F-16'lara ilişkin 6 ayrı merkezdeki teslimatları aralık ayında törenle yaptık. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için helikopter simülatörleri yaptık. Şimdi Atak helikopterlerinin simülatörlerini de Havelsan yapıyor. Bu çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.


"HAVELSAN GÜVENİRLİLİĞİ İLE ÖN PLANDA"

Havelsan'ın, siber güvenlik noktasında kritik bir alan olan yazılım sektöründe güvenilirliliği ile ön plana çıktığını ifade eden Yamaç, yazılımların güvenilir yerlerden tedarik edilmesi gerektiğini, aksi takdirde verilerin çalınması gibi riskler yaşanabileceğini kaydetti.

"Havelsan'ın yaptığı işler sanki terzi işi gibi, müşterinin ihtiyaçlarına göre" diyen Yamaç, farklı ürünler geliştirebilmek için Ar-Ge yatırımlarına hız verdiklerini söyledi. Bu çerçevede Ar-Ge yatırımlarını 11 milyon liradan 22 milyon liranın üzerine çıkardıklarını belirten Yamaç, "Yerli ürünler çıkarma noktasında önemli adımlar attık. Şimdi uzayda da çalışmalar yapmak üzere girişimlerimiz var. Bunlar kaçırılmaması gereken adımlar. Önümüzdeki dönemde hedefimiz, Amerika'ya dahi yazılımla ilgili işler satmak olacak. İnşallah, 2014 yılında ihracat noktasında önemli gelişmeler olacak" diye konuştu.


"SİMÜLATÖRDE DÜNYA İLE YARIŞIYORUZ"

Simülatör konusunda dünya ile yarıştıklarını ve bunun güzel bir gelişme olduğunu vurgulayan Yamaç, "Simülatörlerimiz sadece helikopter, uçak veya denizaltı değil. Füze simülatörleri, kara araçları simülatörleri, topçu simülatörleri ve sivil alanda yaptığımız simülatörler gibi çok farklı ürünlerimiz var. Yakın gelecekte yine Pakistanlı dostlarımızın Irak'a sattığı uçakların simülatörü konusunda önemli gelişmeler var. İnşallah yakın zamanda onları da imzalarız" ifadesini kullandı.

Havelsan'ın yeteneklerinin sadece simülatörle sınırlı kalmadığını, birçok alanda yazılım geliştirdiklerini anlatan Yamaç, "İç pazarda satmamızın ardından Pakistan ve başka yerlere de pazarladığımız 'Kurumsal Kaynak Yönetimi' dediğimiz sistemimiz de var. Aynı sistemin bir diğerinin Katar'a da yapılmasına ilişkin planımız var. Teklifimizi sunduk, gayet güzel gelişmeler var. Katar'da askeri yetkililerle yaptığımız toplantılarda bu konular gündeme geldi. Gelişmeler gayet güzel. Bölge kaçırmamız gereken bir bölge" değerlendirmesinde bulundu.

Yamaç, Katar'a Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS) konusunda da teklif sunduklarını bildirdi. Söz konusu sistemle fırkateynler merkezi komuta ve kontrol, deniz top atış desteği ile savaş sisteminde yüksek otomasyon gibi kabiliyetler kazanabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havelsan gözünü uzaya dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN