Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sandıktan çıkana saygı duyulsun

Giriş Tarihi: 1.4.2014
İş dünyası AK Parti'nin halktan 8'inci kez güven oyu aldığı seçimleri "Millet iradesini ortaya koydu" diye değerlendirdi. MÜSİAD açıklamasında 'sağduyu ve aklıselim'in kazandığını belirtirken, "Milletin iradesine farklı yöntemlerle ipotek koymaya çalışanlar, siyasi yarışta siyaset dışı müdahalelerden medet umanlar, milletimizin ortaya koyduğu takdirinden gereken dersleri çıkarmalıdırlar" denildi.

DEMOKRASİ SINAVI GEÇİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ülkenin büyük bir demokrasi sınavını daha başarıyla geçtiğini belirterek, "Şimdi ivedilikle ekonomiye odaklanılmasını istiyoruz" dedi. Büyükekşi, "Sandıktan çıkana saygı duy" çağrısının demokratik toplumlarda büyük önem taşıdığını dile getirdi. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, seçim sonuçlarının önemli ölçüde ekonomik başarıya endeksli olduğunu belirterek, "Yani seçmen, ekonomik refahı ve istikrarlı büyümeyi ödüllendiriyor" dedi. ASKON Başkanı Mustafa Koca, "Millet, kendi iktidarına büyük oranda güvenmiş ve kendi ekonomik gidişatının istikrardan yana olduğunu düşünerek kararlılığını ona göre göstermeyi de ihmal etmemiştir" diye konuştu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milli iradenin sandığa yansıdığını kaydetti. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, genel seçimlerin erkene alınması ve ekonomik tedbirlerin hayata geçirebilmesi durumunda 2015 yılının Türkiye için parlak bir yıl olabileceğini belirtti. BMD Başkanı Hüseyin Doğan ise demokratik bir seçim dönemi geçirildiğini belirtti.

MÜDAHALE İŞE YARAMADI
İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan ise vatandaşların demokratik haklarını barışçıl bir ortamda kullanarak, sandığa yansıttığını belirtti. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Son sözü millet söyledi, küresel güçlerin sandığa müdahalesi boşa çıktı" dedi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, milletin iradesini ortaya koyduğunu vurguladı.

SABANCI: BARIŞ İÇİNDE YAŞAYALIM
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, yerel seçimlerin sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Sabancı açıklamasında "Çok yıpratıcı bir seçim sürecini geride bıraktık. Bu ülkenin, hepimizin olduğu ve birlikte barış içinde yaşamamız gerektiği bilinci ile seçim sürecinde yaşananları arkamızda bırakmalıyız. Seçilen tüm belediye başkanlarına görevlerinde başarılar diliyorum" dedi.

TÜSİAD YİNE AYNI HAVADA
Son dönemde devleti saran paralel yapının uygulamalarına sesini çıkarmayan TÜSİAD da seçim sonuçlarını değerlendiren bir açıklama yaptı. Dernek, "2014 seçimlerinin yüksek bir katılımla ve güvenli bir şekilde tamamlanmasından memnuniyet duymaktayız. Yerel seçimler geride kalırken, son dönemlerde kaygı verici düzeye yükselmiş bulunan, kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir siyasi tutumun ve söylemin oluşmasına siyasetin tüm taraflarının katkı vermesini umut ediyoruz. Hızla ve partiler üstü bir anlayışla demokrasimizi, ekonomimizi ve sosyal yapımızı güçlendirecek reformlara yönelmeli, çözüm süreci ve Avrupa Birliği uyumuna hız kazandırmalıyız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandıktan çıkana saygı duyulsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN