Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 milyar $'lık yatırım yolda

AK Parti iktidarının seçimlerde güvenoyu alması enerjide 20 milyar $'lık iki yatırımın önünü açtı. Körfezli yatırımcılar 1-2 aya kadar son imzaları atacak

Giriş Tarihi: 2.4.2014
30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin tarihi oy oranıyla güvenoyu alması, uzun zamandır bekleyen büyük yatırımların da önünü açacak. Bu süreçte en fazla öne çıkan yatırımlar toplam 20 milyar dolarlık Afşin- Elbistan ve Konya Karapınar kömür sahaları oldu. Santrallar için Suud, Katarlı ve Japon şirketlerle müzakerelerin devam ettiğini belirten yetkililer, "Bunlar büyük ve uzun vadeli projeler. Dolayısıyla imza için siyasi istikrara ihtiyaç duyulur. Masada dile getirilmese de yabancı yatırımcı seçimleri görmek istiyordu. 1-2 aya kadar bu iki projede uluslararası imzalar gelebilir" değerlendirmesi yaptı. Enerjide beklenen projeler şunlar:

KUZEY IRAK TAM GAZ:
Erbil ve Bağdat, petrol konusunda anlaşamazsa Türkiye bu ay içinde Ceyhan petrolünü ihraç etmeye başlayacak. Yıl sonuna kadar Kuzey Irak'tan gelen petrol günlük 400 bin varile kadar ulaşacak.

HALKBANK HAZIR:
Petrol ve doğalgazda uzun vadede 90-100 milyar dolar ciroyu bulacak işlemler için Halkbank hazır. Böylelikle Türkiye enerji finans merkezi olma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

AFŞİN ELBİSTAN'A 12 MİLYAR $:
Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait Taqa'nın geçen yıl siyasi gerekçelerle çekildiği, 10-12 milyar dolar yatırımla hayata geçecek 8 bin megavat kapasiteli Afşin-Elbistan kömür havzası için Katar Holding'le görüşmeler hızlandı. Yetkililer dev yatırımda birkaç ay içinde sonuç çıkabileceğini belirtti. Ayrıca Japonlar'la da müzakereler devam ediyor.

KARAPINAR'A 8 MİLYAR DOLAR:
Konya Karapınar'da ise 7-8 milyar dolar yatırımla 5 bin megavatlık elektrik santralı inşa edilecek. Santral için Slovak HPPTaylandlı Singa Ortak Girişim Grubu ve Suud Acwa Grubu müzakere yürütüyor.

ÜRETİMDE SÜREÇ HIZLANDI
Türkiye 'nin en büyük elektrik üretim portföyü de özelleştirme vitrininde yer alıyor. Kemerköy ve Yeniköy ile Kemerköy Liman Sahası için 10 Nisan, Yatağan için 30 Nisan ve Çatalağzı için 21 Nisan'a kadar şirketlerden ön talep toplanması öngörülüyor. Yükselen döviz kuru ile yatırımcıların endişeleri nedeniyle 3 kez ertelenen elektrik üretim özelleştirmeleri yeniden gündeme gelecek. Yetkililer seçimlerin ardından daha hızlı bir sürece girildiğini belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 milyar $'lık yatırım yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN