Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte atılacak adımlar

Son 3 aydır seçimlere kilitlenen, 17 Aralık operasyonu ile mücadele eden Türkiye, yeni bir solukla ekonomi gündemindeki sorunların çözümüne odaklandı.

Giriş Tarihi: 2.4.2014 09:41 Güncelleme Tarihi: 2.4.2014 10:38
Kamu çalışanlarına, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlularına, taşeron işçilere de müjdeler gelecek.

Atılacak adımlardan bazıları şöyle:


2 MİLYON İSTİHDAM:

3 yılda 2 milyon kişiye istihdam sözü kapsamında iş gücüne katılım artırılacak. Öncelik, uzun süreli işsizlere, kadınlara, gençlere ve engellilere verilecek.


DİSİPLİN AFFI VE DERECE:

Memura disiplin affının yer aldığı taslak Başbakanlık'a gitti. Ayrıca 2005'ten sonra işe başlayanlara 1 derece verilmesi karara bağlanacak.


BORÇLARA AF MÜJDESİ:

Bağ-Kur ve GSS borçlularına af gelecek. Borçlarını ödemediği için sağlık hizmetinden yararlanamayan 4.5 milyon kişinin sağlık aktivasyonu açılacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3- 4 aylık süre içinde gelir testine girebilecek. Teste girdiği halde borcunu ödemeyenlerin faiz borcu silinecek. Bağ-Kur borçlusuna da
düzenleme yapılacak.


İŞ YASASI'NDA İNCE AYAR:

İş Yasası, yarı zamanlı ve uzaktan çalışmaya olanak tanıyacak şekilde düzenlenecek. Böylece memurlar da part-time çalışabilecek. Bebeği olan kadına evden çalışma, yarı zamanlı çalışma imkanı sunulacak.


DAHA FAZLA İŞSİZLİK MAAŞI:

İşsizlik maaşının yatan prime göre belirlenmesi öngörülüyor. İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için yaş grubuna göre (bin 500 liraya kadar) artırılırken, nitelikli gençlere daha fazla ödenek ayrılacak.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte atılacak adımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN