Esnafa banka zulmü

Ticari kredi kullanan esnaf ve KOBİ'lere bankaların baskıları başladı. Ekonomide kriz olduğu havasını vermek için bazı bankalar müşterilerini çağırıp krediyi geri istiyor...

Giriş Tarihi: 3.4.2014 09:19
Fırsatçı bankalar, KOBİ'leri kıskaca aldı. Ekonomi kötüye gidiyormuş havası vermek isteyen bazı bankalar, KOBİ'lere sağladıkları kredilerin peşine düştü. Ek teminat mektubu istenmesinden krediyi erken çağırmaya, vadeyi öne çekmeden kredi faizlerini yükseltmeye kadar attıkları adımlarla, KOBİ'leri bir anlamda iflasa sürüklüyorlar. Bankalar uygulamaları ile reel sektörde panik havası yaratmaya çalışıyor.


SALDIRIYA PARALEL BASKI

Piyasa uzmanları, baskının AK Parti'nin birinci çıktığı seçimden hemen sonra olmasının dikkatleri çektiğini belirtiyor. Bankalar aynı uygulamayı 17 Aralık darbe girişiminden sonra Ocak ayında da yapmıştı. Finansal piyasalara yapılan iç ve dış saldırılara paralel olarak bankalar, kendilerine yüksek kredi borcu olan şirketleri mercek altına alarak, adeta şafak baskınları düzenlemişti. 'Stres Testi Araştırması' adı verilen uygulama ile erken saatlerden itibaren firmalara gidiliyor ve tüm mali durumu gözden geçiriliyordu. Şirketin kredi borcunu ödemesinde herhangi bir düzensizlik olmamasına rağmen, stres testi sonucunda firmaya yeni mali yükümlülükler getiriliyordu. Öte yandan bazı bankalar, yüzbinlerce esnaf ve KOBİ'nin POS cihazlarına ilişkin vade ve komisyon oranlarını şok eden oranlarda artırdı. 25 gün olan geri ödeme süreleri, bazı bankalarda 41 güne kadar çıktı. Vadelere ek olarak komisyon oranları da aynı hızda yükselişe geçti. Vade ve komisyon oranları neredeyse 2001 ve 2008'deki düzeye geldi. Esnafın ödeme takvimi bozularak nakit sıkıntısı yaşamasına yol açıldı.


SANKİ TEFECİ GİBİLER

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, ekonomiyi olumsuz göstermek isteyen bazı bankaların, krediyi geri çağırmak gibi KOBİ'leri zor duruma sokacak adımlar attıklarını söyledi. Özgenç, şunları kaydetti: "Bazı bankalar biliyor ki, krediyi geri istediğinde KOBİ ödeyemeyecek. Böylece faizleri yükselterek, daha fazla para geri almanın peşine düşüyor." Bankaların genellikle ekonominin kötüye gittiği durumlarda kredileri geri çağırdığını belirten Özgenç, "Ama şu an ekonomide hiçbir sıkıntı yok" dedi.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa banka zulmü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN