Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eksen yeniden Avrupa'da

Batı'daki durgunluk nedeniyle geçen yıl 'eksen'i Doğu'ya doğru genişleten Türkiye, yüzünü tekrar Avrupa'ya çevirdi. Avrupa'nın ihracattaki payı bu yıl yüzde 45'e çıkacak

Giriş Tarihi: 4.4.2014
En büyük ihracat pazarı olan Avrupa krize girince ekseninin alternatiflere doğru genişleten Türkiye, gözünü yeniden Avrupa'ya çevirdi. İhracattaki payı yüzde 39'a kadar düşen Avrupa'daki toparlanma bir süredir devam ediyor.

HER YIL %2.3 BÜYÜYECEKLER

Avrupa ülkelerinin ekonomisinin düzeleceği beklentisi ihracatçının 2023 hedefleri için de umut oldu. 500 milyar dolarlık ihracatın yapılabilmesi için her yıl artışın yüzde 16 olması gerekiyor. Bu yılın ilk üç ayında Avrupa'ya ihracat artışı yüzde 11.3 olarak gerçekleşti. Avrupa'nın 2020 hedefleri de oldukça iddialı. Komisyonun son raporuna göre, AB'de her yıl yıllık ortalama yüzde 2.3'lük büyüme bekleniyor. Avrupa pazarına ihracatını yeniden artırmaya başlayan Türkiye'nin 2014 hedefi ise buradaki payı yüzde 45'e çekmek. 2013'te Avrupa'nın ihracattaki payı yüzde 41.52 seviyesine çıkmıştı.

BEŞ BÜYÜĞÜN DÖRDÜ AB'DEN
Bu çıkışı yeterli bulmayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin Avrupa ihracatı bu yıl içinde yüzde 45'lere kadar çıkabilir. Son dönemde Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamında büyüme rakamları ya durağana ya da pozitife çıkıyor. IMF ve Dünya Bankası da Avrupa'nın büyümesini pozitif yönde revize ediyor. Bu, bizim açımızdan sevindirici. Çünkü, en güçlü pazarımız bu ülkeler. Gerek lojistik yakınlık gerekse pazar payımız açısından en çok ihracat yaptığımız beş ülkenin dördü Avrupa Birliği üyesi" dedi.

ÜYELİĞE ODAKLANMALIYIZ

2023 hedeflerini gerçekleştirmek için AB'nin etkili olacağını söyleyen Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: "Avrupa'nın ihracattaki oranı geçtiğimiz yıllara göre daha da büyük olacak. AB toparlanmadan ihracatta 2023 hedefini yakalamamız zor. Bu nedenle AB'ye üye olmaya odaklanmalıyız. Çünkü Almanya'daki yüzde 10'luk büyüme milyarlarca dolarlık artış anlamına geliyor."

OLUMLU VERİ AKIŞI DEVAM EDİYOR
Avrupa'da 2014-2020 arasında büyüme hedefi yüzde 2.3 olarak öngörüldü. Analistler, dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaki Avrupa Birliği'nin rakamlarının beklenenden de iyi geldiğini belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Euro Bölgesi imalat PMI endeksi beklentileri karşılarken, işsizlik de bir miktar azalma sinyali verdi. İmalat büyümesi de mart ayında üç yılın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

AVRUPA HEDEFİ YÜKSEK TUTUYOR
Avrupa Komisyonu'na göre krizde AB'nin dünyadaki büyüklüğü de azaldı. Avrupa'nın üretimi 1980'de ABD'nin yüzde 90'ına tekabül ederken, bu oran krizle birlikte yüzde 70'e kadar gerilemiş durumda. Avrupa bu nedenle 2020 hedeflerini yüksek tutuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eksen yeniden Avrupa'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN