Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan 'faiz insin' dedi

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası'na "Ekonomik gidişat gayet iyi, artık faizi indir" dedi.

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Yerel seçimlerdeki başarısıyla ekonomik istikrarın devamını sağlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesinde Merkez Bankası'na faiz indirimi çağrısı yaptı. Ekonomik gidişatın gayet iyi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi: "Borsa 70 binin üzerinde, faiz düşüyor. Herhalde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nu olağanüstü toplar. Bu dönemde Avrupa Merkez Bankası yeni bir ayarlama düşünüyor. Büyük ihtimalle Fed de açıklama yapacak. Daha önce olağanüstü toplanarak faizleri yükselten Merkez, şimdi de düşürmek için toplanmalı."

22 MİLYAR $'A ÇIKTIK
Faiz düşüşüyle Türkiye'de yatırımcının şevke geleceğine işaret eden Erdoğan, "Kredi kullanma imkânı artacağı için yatırımlarda da sıçrama olur. Ülke olarak bunları iyi değerlendirmeliyiz" dedi. Başbakan Erdoğan, erken seçim konusunda AK Parti'nin ilke kararı olduğunu hatırlattı. Erdoğan, bu kararın gerekçeleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "16 ayda bir seçim yapılan ülkede istikrar olmaz. Hiçbir yatırımcı istikrarın olmadığı bir yere gitmez. Biz gelene kadar Türkiye'deki reel yatırımlar yılda 1 milyar doları bulmuyordu. Yatırımcı önünü gördüğü için bizim dönem başarılı oldu. Baktı ki burada istikrar ve güven var 'Buraya yatırım yaparım' dedi. İstikrar ve güven sayesinde yılda 22 milyar dolara kadar çıktık." Gezi, 17 ve 25 Aralık'ın bu istikrarı bozmak için yapıldığını söyleyen Erdoğan, "Bunun için kaos yaratmak istediler. Ama istikrar ve güven olduğu için başarılı olamadılar" dedi.

ALİYEV: ENERJİ PROJELERİ BİZİ BİRLEŞTİRİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in görüşmesine ekonomik ilişkiler damga vurdu. Aliyev, Türkiye'nin bugün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizden etkilenmediğini belirterek, "Çünkü Türkiye'nin sizin gibi rehberi var. Kendi halkını seven, halka bağlı olan lideri var" ifadelerini kullandı. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin en iyi devrini yaşadığını vurgulayan Aliyev, iki ülkenin ekonomi alanında büyük projelere imza attığını hatırlattı. Aliyev, Azerbaycan'ın en büyük dış yatırımını Türkiye'ye yaparak, bunun tutarının 20 milyar doları bulduğu bilgisini verdi. İlham Aliyev, sözlerine şöyle devam etti: "Bizi birleştiren enerji projeleri var. Bunları beraber icra ediyoruz. Türkiye ve Azerbaycan bu projelerinin icrasında aynı zamanda liderlik rolünü sürdürüyor. Bölgesel olmaktan çıkıp dünyaya açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum, TANAP dünyanın enerji haritasını değiştirmiştir."

2018'DE AÇILIŞ YAPACAĞIZ
Tanap'ın hayata geçirilmesiyle iki ülkenin siyasi ve ekonomik imkânlarının büyük oranda artacağını kaydeden Aliyev, projenin zamanında tamamlanması için çalıştıklarını aktardı. Türkiye ve Azerbaycan bu projelerinin icrasında liderlik rolünü sürdürdüğünü söyleyen Aliyev, Erdoğan'la 2018'de projenin açılışını yapmayı ümit ettiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan 'faiz insin' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN