Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Big Mac Kırım'dan çıkma kararı aldı

1990'da Gorbaçov'un özel izniyle Rusya'da açılan fast food zinciri McDonald's, Kırım'dan çıkıyor. Bu karar, Rusya'nın Kırım politikasına tepki olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Amerika merkezli ünlü fast food zinciri McDonald's, Kırım'dan çıkma kararı aldığını açıkladı. Şirketin Ukrayna'daki merkezinden yapılan açıklamada, "Elimizde olmayan nedenlerden dolayı Kırım'ın üç büyük şehri Simferopol, Sivastopol ve Yalta'daki şubelerimizi kapatmak zorunda kaldık. İleride yarımadaya dönmeyi umuyoruz" denildi. Oysa McDonald's, Sovyet döneminde Gorbaçov'un özel izniyle Moskova'da açıldığında Rus halkından büyük ilgi görmüş ve ülkede "Batılılaşma"nın ilk adımı olarak sembol haline gelmişti. Bazı uluslararası politika uzmanları ünlü zincirin bu kararını, Kırım'ı ilhak eden Rusya'ya Batı dünyasının bir uyarısı olarak nitelendiriyor. Bazıları da "ABD Bic Mac olan ülkeyle savaşmaz" esprisini hatırlatarak "Artık sular iyice ısındı" diyor.

JİRİNOVSKİ KAFA TUTTU

McDonald's'ın Kırım'dan çıkma kararına ilk tepki ülkenin aşırı sağcı açıklamalarıyla bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski'den geldi. Jirinovski, ünlü fast food zincirinin ülkedeki tüm şubelerinin kapatılmasını önerdi. McDonald's'ın kararını çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Jirinovski, "Bu çok güzel. Aynısını Rusya'da yapmalı. Ben tüm kentlerde partililerden McDonald's restoranlarının önünde gösteri yapmasını isteyeceğim. Onları görmek istemiyorum. Sonra da Pepsi ve Coca-Cola ile uğraşırız" dedi.

İLK ŞUBE LENİN'İ BİLE SOLLAMIŞTI
Rusya'da ilk McDonald's Sovyetler Birliği dağılmadan önce 31 Ocak 1990'da Moskova'da açılmıştı. Bu gelişmeye çok sevinen Ruslar, Kremlin Sarayı'na yakın ünlü Puşkin Meydanı'nda açılan ilk şubenin önünde, Lenin mozolesinden çok daha uzun kuyruklar oluşturmuştu. McDonald's ise uzun yıllar Rusya'yı yatırımlarda öncelikli bölge olarak gösteriyordu. Bugün ülke genelinde 200'ün üzerinde restoran günde 600 bin müşteriye hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Big Mac Kırım'dan çıkma kararı aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN