Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's de değiştirmez

Sabancı Holding CEO'su Kurtul, siyasi istikrar ve mali disiplinin sürdüğünü, Moody's'den de not değişikliği beklemediğini söyledi

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Fitch'in ardından Moody's'in de kredi notunda bir değişiklik yapmayacağını söyledi. 2014 hedeflerini paylaşmak üzere ekonomi basınıyla bir araya gelen Kurtul, Türkiye'de siyasi istikrar ve mali disiplinin sürdüğünü, bankaların kuvvetli olduğunu, dinamik bir özel sektörün bulunduğunu belirtti. Cari açığın bir miktar düştüğünü kaydeden Kurtul, bu yılki büyüme öngörülerinin yüzde 2-2.5 olduğunu ifade etti. Sabancı CEO'su şu andaki kur seviyesinin rekabetçi olduğunu ve önümüzdeki dönemde TL'nin bir miktar değerlenebileceğini söyledi. Enflasyonla mücadelenin yurtiçi ve dışındaki yatırımcılar için çok önemli olduğunu belirterek Kurtul, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığı önemli" dedi.

"YÜZDE 15 BÜYÜYECEĞİZ"

Kurtul, bu yıl holdingin konsolide yüzde 15 ciro büyümesini beklediklerini, özsermaye kârlılığında da çift haneli artış olabileceğini kaydetti. Satın almalar hariç 4 milyar lira yatırım planladıklarını anlatan Kurtul, Temsa Global başta olmak üzere, ihracata dönük ileri teknoloji getirebilecek yatırım ve işbirliği fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi. Kurtul, şöyle konuştu: "Enerjide yeni projelerimiz devreye girdikçe ciromuz artıyor. Enerji talebinde de geçen yıla göre daha yüksek büyüme bekliyoruz. Ayrıca çimento işimiz çok iyi gidiyor, fiyatlarda artış var. Carrefoursa'da da cirosal anlamda mevcut mağazalarda yüzde 10 üzeri büyüme bekliyoruz, bunun üzerine yeni açılacak mağazalar da eklenecek."

KAYIP-KAÇAĞA SURİYE ETKİSİ
Sabancı Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ise şu anda faaliyette olan 12 hidroelektrik, 3 tane de rüzgâr santralleri bulunduğunu belirterek, "Bu ve önümüzdeki yıl eklenecek yeni hidroelektrik ile 2016'da devreye alınacak kömür santrali enerjideki performansımızı artıracak" dedi. Toroslar Elektrik Dağıtım'da kayıp kaçak oranının hedefin üzerinde seyrettiğini belirten Hakman, "Burada Suriyeli göçmenlerden kaynaklanan, planlanmayan bir kayıp-kaçak artışı yaşıyoruz. Hedef yüzde 12'ydi, bu rakam 15'e kadar yükseldi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's de değiştirmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN