Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeybekci: Görüşünü kesinlikle destekliyorum

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yaptığı 'faizleri düşürün' çağrısına, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de destek verdi. 17 Aralık'ın çok büyük bir komplo olduğunu ve ekonomik istikrarsızlık yaratılmak istendiğine işaret eden Zeybekci, "O dönemde bir-iki gün içinde piyasada özel hareketler yapıldı. Oynanan oyun korkunçtu fakat millet gereğini yaptı" dedi. Bu süreçte başlayan manipülasyona Merkez Bankası'nın olağanastü toplanarak karşılık verdiğini hatırlatan Zeybekci, "Piyasaları yatıştırmak için beklentilerin üzerinde bir faiz artırımı yapıldı. Bu Türkiye'nin katlandığı bir maliyet oldu. Söz konusu olumsuzluğun bir önce düzeltilmesi gerekir" dedi.

ÇAĞRI İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Faizlerin düşürülmesi konusunda Başbakan'a katıldığını vurgulayan Zeybekci, "Hiçbir ülkenin başbakanı, faizler yüksek diye mutlu olmaz. Şu anda Merkez Bankası'nın elinde faizle ilgili aralık olduğuna inanıyorum. Merkez bunu değerlendirecektir. Başbakanın sözleri iyi değerlendirilmeli. Faizin bu şekilde devam etmesini zaten kimse beklemiyor. Bu Merkez Bankası'na müdahale demek değildir" dedi.

2.15-2.25 ARASI KUR UYGUNDUR
Dövizde yaşanan düşüşe de değinen Zeybekci, TL'de türbülans beklemediklerini söyledi. Zeybekci, dolar/ TL'nin 2.15-2.25 arasında olmasının ihracatı teşvik edici, ithalatı cazip olmaktan çıkarıcı olacağını kaydetti. Zeybekci, "2014'te büyüme dış taleple olacak" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise doların şu anda 2.16-2.17 TL civarında olması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeybekci: Görüşünü kesinlikle destekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN