Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kenya ile 10 kritik anlaşma

Cumhurbaşkanı Gül ve Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta, dün 10 önemli anlaşmaya imza attı. Gül "Bu imzalarla yatırımlar daha güvenli oldu" dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2014
Türk yatırımcılarının Afrika kıtasında önünü açacak önemli anlaşmalara imza atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Kenya arasında dün imzalanan anlaşmaların işadamlarının Kenya'da daha güvenli bir şekilde yatırım yapmasına fırsat vereceğini söyledi. Gül, "Sayın Cumhurbaşkanı da büyük bir arzuyla herkesi ülkesine davet ediyor. Kenya'nın potansiyelinin değerlendirilmesinde Türk işadamlarının önemli rol alacağını düşünüyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Gül ile Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta temaslarının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, Türkiye ile Kenya arasında en üst seviyede ziyaretlerin sürdüğünü, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 150 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Gül, "Ancak potansiyelin çok gerisindeyiz. Ticaretin hızlı bir şekilde artması için görüşmeler yapılıyor" dedi.

HUKUKİ ALTYAPI TAMAM

Cumhurbaşkanı Gül, Kenya'da özellikle altyapı ve inşaat alanlarında işbirliği imkânları olduğunu belirterek, "Bu konuda müteahhitlerimizin daha faal olması gerek. Ayrıca savunma sanayi ve güvenlik, enerji konularını görüştük" dedi. fadelerini kullandı. Kenya Cumhurbaşkanı da Türkiye'nin ülkelerindeki yatırımlarına olumlu baktıklarını, bunların daha da artmasından yana olduklarını söyledi. Kenyatta, "Enerji, altyapı ve inşaat sektöründe yapılacak çok iş var. Konut ve turizm sektörü büyük fırsat olacak. Biz bu alanlarda Türk yatırımlarını geliştirmeyi ve daha geniş alanlara yaymalarını istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

"KAPIMIZ TÜRKLER'E AÇIK"
Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta da, Kenyalı işadamlarının Türk meslektaşlarıyla işbirliği yapmak için çok istekli olduğunu söyledi. Türkiye'ye gelme amaçlarının karşılıklı piyasalara erişimi artırmak olduğunu belirten Kenyatta, "Kenya ticarete hazır, kapımız sizlere açık ve karşılıklı refah temelinde yakın işbirliği içinde çalışmak istiyoruz" diye konuştu. İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların bazıları şöyle: İkinci KEK Mutabakat Zaptı, Enerji ve Hidrokarbon Alanında İşbirliği, Madencilik Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenya ile 10 kritik anlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN