Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasa indirdi sıra sizde

24 Nisan'da yapılacak PPK öncesinde piyasa, faizi tek haneye indirdi. Analistler, Merkez'in bu ay faizi indirmesi gerektiğini belirtiyor. Dolar da 2.08 TL'yi test etti

Giriş Tarihi: 9.4.2014
İki hafta sonra yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) öncesinde piyasa, faizi tek haneye indirdi. İki haftadır 2 milyar doların üzerindeki yabancı girişleriyle bono faizi 14 Ocak'tan bu yanaki en düşük seviyesine, yüzde 9.88'e geriledi. Dolar ise 2.0850 ile 26 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Borsa İstanbul yüzde 2.01 artışla 73 bin 946 puana çıktı.

FAİZİ İNDİRMEK ZORUNDA

Analistler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz indirimlerine bu ay başlayabileceğini belirtiyor. Piyasada, faizlerin en az yarım puan indirilmesi gerektiği dile getiriliyor. AK Parti'nin seçimlerden güçlenerek çıkması ve risk iştahındaki küresel artış Hazine'nin dünkü iç borçlanmasına da yansıdı.

YÜK 12.5 MİLYON TL AZALDI

Faiz yükü 12.5 milyon lira azalan Hazine, 15 ay vadeli tahvilin yeniden ihracında yüzde 9.96 faizle 905 milyon TL borçlandı. İhaleye 2.1 milyar liranın üzerinde teklif geldi. Aynı kâğıdın 16 Mart'ta yapılan ihalesinde faiz, yüzde 11.34 olmuştu. Dünkü ihale ile bu tahvilde borçlanma maliyeti, bir önceki ihraca göre 138 baz puan gerilemiş oldu.

HAZİNE'YE 5 KAT TALEP YAĞDI
30 Mart seçimlerinden AK Parti'ye güçlü destek çıkması ve siyasi belirsizliğin kalkmasının ardından Hazine, 2023 vadeli eurobond ihracına çıktı. 9 yıl vadeli ihraca 5 kat talep geldi. Bankacılar, 5 milyar euroluk talebin geldiği ihraçla Hazine'nin 1 milyar euro borçlandığını belirttiler. Faiz de gelen talep nedeniyle yüzde 4.375'ten 4.25'e revize edildi. Hazine dün sabah Deutsche Bank, ING Bank ve JPMorgan'a ihraç için yetki vermişti. Hazine, 2014 borçlanma programını yüzde 90'ın üzerinde tamamladı.

Dolar kuru 2 TL'ye mi iniyor?
Yabancı girişinin etkisiyle dolar 2.0850 TL'ye kadar geriledi. Günü 2.0948 TL'den kapattı. Dövize kurumsal talep azalırken, Türk şirketlerinin de açık pozisyon için dolar alımını kestiği gözlendi. Standard Bank Gelişen Ülkeler Araştırma Müdürü Tim Ash, "Bu yıl dolar 2 TL seviyesini görebilir" dedi.

Başbakan ve iş dünyası 'faiz indir' çağrısı yapmıştı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile iş dünyası Merkez Bankası'na piyasada şartların oluştuğunu belirterek faiz indirimi çağrısı yapmıştı. Başkan Erdem Başçı ise önceki gün Kayseri'de yaptığı açıklamada, PPK'yı olağanüstü toplantıya çağırmayacağını, indirimin de büyük montanlı olmayacağını belirtmişti.

Sanayi üretimi beklentiyi aştı
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi de beklenenden hızlı arttı. Şubatta yüzde 4.9 artan sanayi üretimi beklentilerin 0.9 puan üzerine çıktı. Alt sektörler incelendiğinde geçen yıla göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 11, imalat sanayisi yüzde 4.4, elektrik ve gaz ise yüzde 5.2 arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa indirdi sıra sizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN