Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya'da satış oyunu

KAP'a "Katarlı bankacılık deviyle ortak oluyoruz" açıklaması yaptıktan sonra hisse değeri yüzde 60'a yakın yükselen Bank Asya'nın aslında BDDK'ya bile başvurmadığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 10.4.2014 09:41 Güncelleme Tarihi: 10.4.2014 10:16
Cemaate yakınlığı ile bilinen Bank Asya'nın Katar'ın en büyük finans kuruluşlarından Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklığının detayları ortaya çıkmaya başladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yapan Bank Asya'dan QIB ile ilgili, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) başvuru yapılmadığı ortaya çıktı. Katarlı banka ile stratejik ortaklığa ilişkin herhangi bir resmi evraklardan oluşan başvuru gerçekleştirilmedi. Yetkililer, "Gayri resmi bir şekilde ön izin almaya çalışıyorlar" dedi. Bank Asya'nın hisselerinde 'Katar ortaklığı duyurusu' ile başlayan aşırı fiyat hareketliliğine 'Dur' diyen Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) gelişmeleri anlık takibe aldı. Finans sektöründen edinilen bilgiye göre; 2 hafta önce Bank Asya'dan bir heyet BDDK'dan görüşme talep etti. Görüşmede çoğunluk hisselerinin satışına ilişkin genel bir değerlendirme yapıldı. Ancak ortaklığa dair belge, ve herhangi bir evrakla resmi başvuru yapılmadı.


RESMİ MÜRACAAT YOK

Ekonomi yetkilileri, "BDDK ile temasa geçerek Katar tarafını sağlama almaya çalışıyorlar. BDDK'dan gayri resmi şekilde ön izin almak istiyorlar. Kurum'un böyle bir şeye girmesi mümkün değil. Birleşme için belgelerini getirirsin, incelenir, karar verilir" dedi.


SPK DEVREYE GİRDİ

Bank Asya hisseleri Katarlı bankayla görüşmelere başladığını açıkladıktan sonraki 4 işlem gününde yüzde 60 yükselmişti. Bunun üzerine SPK devreye girerek bazı tedbirler aldı. Buna göre, elinde parası olmayan hisse alamayacak, böylece gerçek yatırımcı belli olacak. Hisselerdeki dalgalanma küçük yatırımcıya zarar ettirmişti.

Kaynak: Hazal ATEŞ - TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'da satış oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN