Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BRIC'in babasından Başbakan'a faiz desteği

Başbakan'ın "faizi indir" çağrısına BRIC'in isim babası O'Neill'den destek geldi. Bakan Zeybekci ve Çiller de 1994 örneğini eleştirdi

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "faizi indir" çağrısına BRIC kavramının mucidi Jim O'Neill'dan destek geldi. İngiliz ekonomist, Merkez Bankası'nın ocakta faiz artışıyla doğru bir karar aldığını TL'yi istikrara kavuşturduğunu belirterek, "Ancak şu anda TL istikrarlı. Neden faizler azaltılmasın? Bana mantıklı geliyor" dedi. O'Neill, Türkiye'nin halen cari açık seviyesinin yüksek olduğunu, ancak ekonominin beklenenden daha iyi performans sergilediğini söyledi. 'Kırılgan beşli' kavramının saçmalık" olduğunu dile getiren O'Neill, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 1 trilyon euroluk tahvil alımının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme olacağını belirtti.

1994 ÖRNEĞİ HAKSIZLIK
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de faizin yükselmesine gerekçe oluşturan siyasi riskin ortadan kalktığını belirtti. "Faiz artışını olumlu görmem mümkün değil" diyen Zeybekci, "Merkez Bankası hangi gerekçeyle faizleri artırdıysa aynı gerekçeyle düşürsün" yorumunu yaptı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 1994 örneğinin hatırlatılması üzerine de Zeybekci, "1994 örneği vererek haksızlık yaptı" dedi.

ÇİLLER' DEN BAŞÇI'YA İTİRAZ
Eski Başbakan Tansu Çiller, 5 Nisan 1994 tarihinde alınan ekonomik kararların yalnızca faiz seviyelerinin düşürülmesine yönelik bir olguya indirgemenin "sığ ve yanlış" bir analiz olduğunu belirtti. Yazılı bir açıklama yapan Çiller, 5 Nisan kararları öncesinde, 1993'te bütçenin iç borç ana para ve faiz ödemelerinin vergi gelirlerine oranının yüzde 104.4'e çıktığını, kamu kesimi borçlanma gereğinin milli gelire oranının yüzde 12 olduğunu, faiz dışı kamu dengesinin milli gelirin yüzde 6.2'si oranında açık verdiğini, döviz rezervlerinin de 3.3 milyar dolara düştüğünü belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BRIC'in babasından Başbakan'a faiz desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN